Nowy numer 42/2019 Archiwum

329 nowych księży diecezjalnych w Polsce

329 nowych księży diecezjalnych wyświęcono w tym roku w Polsce - wynika z danych zebranych przez KAI. Podobnie jak w poprzednich latach, rekordzistką jeśli chodzi o liczbę neoprezbiterów jest diecezja tarnowska, gdzie pracę duszpasterską podejmie aż 23 nowych księży.

W skali Polski, najwięcej nowych księży przybyło również w archidiecezji warszawskiej (22) z tym że 5 z nich - absolwentów seminarium "Redemptoris Mater" - po pierwszych latach pracy w archidiecezji zostanie skierowanych do posługi na Drodze Neokatechumenalnej. W czołówce, pod względem liczby nowowyświęconych są także archidiecezja przemyska z 16 neoprezbiterami oraz archidiecezja krakowska i diecezja radomska, gdzie w każdej z nich wyświęcono po 15 nowych księży.

Święcenia kapłańskie to święto dla diecezji, dlatego uroczystą Mszę św., w czasie której udzielany jest ten sakrament, biskup sprawuje na ogół w katedrze lub innym znaczącym dla diecezji kościele. Zwyczajem diecezji drohiczyńskiej, przejętym z dawnej diecezji pińskiej, jest udzielanie święceń prezbiteratu w parafiach, z których pochodzi któryś z kandydatów. W tym roku miały one miejsce w sanktuarium maryjnym w Łazówku.

Zwykle święceń kapłańskich udziela biskup diecezjalny i tak było prawie we wszystkich polskich diecezjach. Wyjątkiem była diecezja bydgoska, gdzie nowych księży wyświęcił w tym roku pochodzący z tej diecezji abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Kongo (Brazzaville) i Gabonie.

W Gnieźnie święceń prezbiteratu po raz pierwszy udzielił nowy Prymas abp Wojciech Polak, a w diecezji kieleckiej nowy ordynariusz bp Jan Piotrowski.

Ks. Paweł Serewa, neoprezbiter z archidiecezji lubelskiej, zdradził, iż pierwsza myśl o seminarium pojawiła się u niego już w liceum. - Kapłaństwo to dla mnie wielka tajemnica. To coś, po części znane, ale i nieznane. To nie tylko sprawowanie sakramentów, homilia. To styl życia: jesteśmy kapłanami 24h na dobę! - podkreślił w rozmowie z KAI.

W 2014 r. w Polsce wyświęcono 355 księży diecezjalnych, w 2013 r. - 401. Studia filozoficzno-teologiczne i formacja do kapłaństwa trwają na ogół 6 lat. Zdaniem wychowawców seminaryjnych standardem jest to, że – jak mówią – „do święceń dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają” a sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.

« 1 »

Zobacz także

 • Podpisany
  24.06.2015 19:17
  "aż 23", chwilę temu 50, dwie chwile temu 100. A dziś piszemy "aż 23".

  Miserere nostrum, Deus, secundum magnam misericordiam tuam...
  doceń 2
 • ironia
  24.06.2015 20:50
  Postępuje laicyzacja...
  Nie mamy się czym martwić.
  Zawsze możemy, tak jak Francuzi, pozamieniać kościoły na meczety...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL