Nowy numer 29/2019 Archiwum

Uwaga! Kontrowersja!

Nagle dał się słyszeć z nieba kontrowersyjny szum, jakby kontrowersyjne uderzenie gwałtownego wiatru. Ukazały się im też kontrowersyjne języki jakby z ognia…

…i wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić kontrowersyjnymi obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Zdumiewa mnie, że to, co dla pierwszego Kościoła było oczywistością (czytaj: oswojoną rzeczywistością) dla nas jest „nowym, kontrowersyjnym, pachnącym sekciarsko” zjawiskiem. Używamy niezrozumiałych dla pierwotnego Kościoła słów „charyzmatycy” jako określenie określonej wąskiej grupy.

Przeczytałem kiedyś znakomitą diagnozę: „To co my nazywamy przebudzeniem, Biblia nazywa Ewangelią”. Charyzmaty były dla pierwotnego Kościoła czymś tak naturalnym, że Paweł poświęcał im całe rozdziały swych listów. Gdybyż pisał „chciałbym, żeby niektórzy z was mówili językami”... Nauczał: „Chciałbym żebyście wszyscy mówili językami, jeszcze bardziej jednak pragnąłbym, żebyście prorokowali” (1 Kor 14, 5) i nie była to literacka metafora.

Dlaczego boimy się rzeczywistości Ducha? Bo wymyka się ona z ustalonych przez nas norm. Nie daje się zmieścić w ramach wyznaczonych przez naszą niewiarę. Duch nie przychodzi nigdy tak samo. Nie zna pojęcia stagnacji. Jego obecność jest niezwykle dynamiczna. Jest jak wiatr, ogień, strumień żywej wody. To my mamy dostosować się do Jego poruszeń, nie On do nas!

Gdy Duch mówi do Filipa „idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta” nie wyjaśnia, o co chodzi. Filip jest posłuszny temu poruszeniu i o nic nie pytając, wyłazi na pustą drogę. Gdyby usiadł i zaczął kalkulować, dworzanin odjechałby czytając niezrozumiałe proroctwa, o Baranku, który nie otwiera swoich ust.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Tatrzański
  26.06.2015 18:05
  Konie czasami najedzą się szaleju, a Pani chyba cały czas na go zjada. Precyzuję, bo nic Pani nie zrozumiała.

  Primo wpis Scotta powinien być zbadany przez prokuratora, ponieważ zawiera treści mogące sugerować, że ktoś z tej wspólnoty „pomaga“ realizacji czarnych scenariuszy u krytyków zgromadzenia.

  Dwa nie ma Pani chyba kryształowej kuli więc nie wie Pani jakie pytania sobie zadałem.

  Tertio prokuratura powinna sprawdzić też sprawę nagrania wokalistki Ich Troje bo istnieje podejrzenie wywierania przemocy psychicznej na tą kobietę i nie udzielenia jej właściwej pomocy lekarskiej.
  To tyle więcej nie będę tu pisał.
 • Filip
  29.06.2015 00:15
  To może zacznijmy od początku... sam Jezus był kontrowersyjny... kontrowersyjne były cuda... itd... Nikt z nas nie widział nigdy Boga, niestety, prawda jest taka, że gdzieś wewnątrz nas jest powątpiewanie, mniejsze lub większe. Nie dramatyzujmy z tego że ktoś nie uznaje "charyzmatyków" albo że w ogóle używa tego określenia. Kochajmy ludzi... po prostu, tak jak Jezus nas ukochał, jak Bóg Ojciec z Duchem Świętym...
 • Ajja
  30.06.2015 08:28
  Przestańcie uważać nieskładny ciąg przypadkowych dźwięków za "dar języków". Proszę o choć 1 (słownie: jeden) wiarygodny przykład że ktoś współcześnie pod wpływem Ducha Św. zaczął mówić zrozumiałym dla innych językiem którym wcześniej nie władał. Że te dźwięki to w ogóle jakikolwiek język, może być nawet antyczny.
  Te charyzmatyczne odloty bardziej przypominają przejawy opętania przez złego ducha - wrzaski, opętańczy śmiech, histeria. Proszę o jakiś przykład, może być z Biblii, że ktoś pod wpływem Ducha padał na wznak. W Piśmie jeśli ktoś padał, to przed Bogiem, na twarz.
  To że ludzie pod wpływem takiego "przebudzenia" odchodzą od Kościoła to też "owoc" Ducha Świętego?
 • Gość
  22.05.2017 22:11
  Odnowa w duchu swietym powinna byc natychmiast i wszedzie wykleta przez KK. To jest sekta !! i to jedna z grozniejszych poniewaz chowa sie pod plaszczykiem KK.Tak zgadzam sie z Anna - belkot i padanie na podloge sugeruja bardziej objawy upojenia alkoholowego lub zwykla frenezje. Jak to sie dziwnie sklada ze do owej "wspolnoty" najchetniej rekrutowane sa osoby przezywajace osobiste i rodzinne dramaty ? Jak to sie dzieje ze na niektorych spotkaniach praktykowana jest glosne wykrzylkiwanie grzechow - oczywiscie wszyscy za wyjatkime "prowadzacego" "guru" czy innego psychopaty. Jak to jest z dziesiecina wymagana od kazdego aktywnego czlonka sekty "odnowa". Po owocach ich poznacie - ano wlasnie panie anonimowy poznacie ich. Rozbite malzenstwa, rodziny, matka samotnie wychowujaca male dziecko zostawiajaca je na cala noc regularnie zeby brac udzial w nocnych marszach. To sa wlasnie wasze owoce - upadek, szalenstwo, rozbijanie rodzin i namawianie do obledu. KK tylko w nieiwlu przypadkach zorientowal sie z jak grozna sekta ma do czynienia: przyklady Kalisza, raciborza, Krokowic - chyba sa dobrze znane. Zauwazcie drodzy forumowicze jak szybko pan skot przechodzi od mowienia o Jezuie i jego milosci do gwaltownego ataku na kazdego, ktory osmiela sie kwestionowac "wartosc" sekty. Mam nadzieje ze KK sie obudzi i poprosi Panstwo o zdelegalizowanie tej niebezpiecznej sekty. Mam nadzieje ze wszyscy guru tego zgromadzenia beda mogli odebrac swoja nagrode stosowonie do "zaslug".
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.