Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zakup (nie)kontrolowany

Jak kupować samoloty dla rządu czy limuzyny dla burmistrzów?

Dzisiejsza awaria rządowego embraera na Okęciu wywołała temat konieczności zakupu nowych samolotów dla VIP-ów. Niesłusznie, bo maszyna czarterowana od LOT-u nie jest stara, więc jeśli coś zawiodło, to nie ze starości.

Ale skoro już o tym mowa, to chciałbym zaproponować wprowadzenie zwyczaju, dotyczącego zakupu drogich, nawet luksusowych dóbr dla osób sprawujących władzę.

Samolot dla rządu czy limuzyna dla burmistrza - takie zakupy zawsze wzbudzają pomruki niechęci. Dlatego rządzący unikają czasem podejmowania decyzji o takich wydatkach (co bywa nierozsądne) albo podejmują je tuż po wygranych przez siebie wyborach, licząc, że po kilku latach, gdy nadejdą kolejne wybory, obywatele zapomną o wydatkach sprzed lat.

Ja proponuję działanie przeciwne: jeśli trzeba poczynić duży, reprezentacyjny wydatek, np. na umeblowanie gabinetu, to niech poczyni go aktualny prezes czy burmistrz, ale w taki sposób, by korzystać z niego mógł dopiero jego następca (ewentualnie on sam, ale dopiero jeśli zostanie wybrany na kolejną kadencję).

Oczywiście, może się zdarzyć, że poprzednik nie trafi w gust następcy, ale w końcu nie o to chodzi, by dogadzać rządzącym, ale by mieli oni godne narzędzia do sprawowania władzy. Proponowane rozwiązanie ma natomiast tę zaletę, że ten, który podejmuje decyzję o wydatku, sam z niego nie skorzysta i w ten sposób zdejmie z siebie oskarżenia o chęć pławienia się w luksusie za pieniądze podatnika. Następca tymczasem będzie stosownie wyposażony.

Oczywiście, takiego rozwiązania nie da się wprowadzić prawem. Ale może dałoby się wytworzyć taki obyczaj?

Co wy na to?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały