Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mieszanie Jana Pawła II?


Oklaskiwaliśmy papieża Polaka, a teraz mamy wprowadzać prawa stojące w sprzeczności z tym, czego nas nauczał?

W czasie kampanii wyborczej Bronisław Komorowski i jego sztab wielokrotnie atakowali Andrzeja Dudę za poglądy w sprawie zapłodnienia in vitro. Posuwali się niekiedy do oczywistych kłamstw, by kontrkandydatowi dorobić gębę fundamentalisty. W jednej z debat obecny prezydent elekt tłumaczył, że w kwestii in vitro kieruje się Konstytucją RP, a zarazem inspiruje nauczaniem Jana Pawła II o obronie życia ludzkiego. Komorowski przerywał mu, mówiąc, by Duda nie mieszał ojca świętego do swojej kampanii. Potem czytałem w internecie różne komentarze idące po tej linii, a mianowicie, że nie należy używać Jana Pawła II jako amunicji do doraźnych celów politycznych. Czyli że co? Mamy uznać, że Jan Paweł II to jeden z największych Polaków, pojechać na jego kanonizację, przyjąć z tej okazji Komunię, ale już inspirowanie się jego nauczaniem w życiu publicznym to coś niewłaściwego? Oklaskiwaliśmy papieża Polaka, a teraz mamy wprowadzać prawa stojące w sprzeczności z tym, czego nas nauczał?

Przecież takie myślenie to jakieś rozdwojenie jaźni. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś traktuje nauczanie Kościoła instrumentalnie, to znaczy powołuje się na nie wybiórczo tylko wtedy, gdy mu wygodnie, albo gdy może przyłożyć oponentowi. Tyle że Andrzej Duda nie dał żadnych powodów, aby przypisywać mu tego rodzaju postawę. Jest spójny w tym, jak żyje i co mówi. To raczej Komorowski, który z jednej strony siedzi w pierwszej ławce w kościele, a z drugiej popiera lewackie idee, reprezentuje obłudną postawę: Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Zapłodnienie in vitro to jedno z tych zagadnień, w których przenikają się różne wymiary życia społecznego: system wartości, filozofia człowieka, wiara, polityka, stanowienie prawa. Prezydent , który ustawy podpisuje lub – jeśli uzna za stosowne – wetuje, powinien mówić otwarcie, jakimi przesłankami się kieruje. Duda, który wskazuje na konstytucję i nauczanie Jana Pawła II, jest dużo bardziej uczciwy i konkretny niż Komorowski, pohukujący, że on reprezentuje nowoczesność, a jego oponent to średniowiecze. Poza tym, dlaczego prezydent może być pod wpływem ideologii głoszonej przez „Gazetę Wyborczą” czy też lewacką „Krytykę Polityczną”, ale już nie pod wpływem nauki Jana Pawła II? Bo chyba nikt nie zamierza twierdzić, że Michnik głosi poglądy naukowe, a papież Polak nienaukowe…

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • nonno
  05.06.2015 19:26
  Księże profesorze, około 1,5 miliona par w Polsce nie może mieć dzieci! Coraz mniej rodzi się Polek i Polaków, statystyki są porażające. Tuż po wojnie było nas Polaków dwadzieścia kilka milionów, gdy wkraczała "demokracja" w 1990 roku było nas 38 milionów czyli w okresie nędzy z biedą przybyło nas kilkanaście milionów. Przez 25 lat tzw. wolności per saldo nie...przybyło nas nic a raczej ubyło ze względu na emigrację! Nadzieja między innymi w in vitro. Św. Jan Paweł II, na którego Ksiądz się powołuje, powiedział, że "każde dziecko jest darem Boga", a więc i poczęte in vitro też. Problem w tym, że pewna ilość zarodków ulega zniszczeniu, rolą więc naukowców jest ten element wyeliminować. U mnie w domu jest dziecko urodzone po in vitro, śliczne, mądre, zdolne i bardzo kochane przez wszystkich! Dlaczego nie dać ludziom szczęścia?
  Kościół w swej historii wiele rzeczy zakazywał z których po pewnym czasie się wycofywał. Przypomnę niektóre z tych zakazów. Otóż przed przyjęciem pierwszej Komunii św. do kościoła szedłem na czczo bez żadnego jedzenia, podobnie ludzie musieli być na czczo przed przystąpieniem do komunii. Obecnie? Już takiego wymogu nie ma. Gdy znajomy popełnił samobójstwo, ksiądz nie pozwolił wprowadzić ciała do kościoła, sam nie wziął udziału w pogrzebie, człowieka pochowano gdzieś przy płocie cmentarnym. A jakie stanowisko zajmował Kościół w sprawie przeszczepów? Przykładów mogę podać więcej ale po co? Tak samo będzie i z in vitro, to tylko kwestia czasu.
  doceń 0
 • czytelnik
  05.06.2015 19:29
  Pytanie do Księdza! W prasie przeczytałem, że włoski naukowiec przygotowuje się do dokonania przeszczepu głowy ludzkiej. Więcej, prace w tym temacie są już tak zaawansowane, że cała operacja nastąpi w okresie do dwóch lat. Pytanie jest takie, czyja dusza będzie w tym człowieku, czy tego który dał głowę czy tego z resztą ciała?
 • Dariusz Kowalczyk SJ
  07.06.2015 14:16
  @nonno. In vitro nie jest żadnym rozwiązaniem kryzysu demograficznego. Takim rozwiązaniem jest promowanie mentalności i polityki prorodzinnej. Sytuacje bywają oczywiście różne, ale w głównym nurcie to wygląda tak: Faszerowanie się antykoncepcją za młodu oraz produkowanie sobie dzieci na starość niegodziwymi metodami. Poza tym chcę zauważyć, że od lat in vitro jest w Polsce dostępne...
  doceń 3
 • @Dariusz Kowalczyk
  07.06.2015 14:18
  @czytelnik. To zależy, czy ktoś myśli głową, czy innymi częściami ciała.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama