Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kard. Müller: Nie mamy prawa do kompromisów

W ramach przygotowań do drugiego synodu biskupów o rodzinie kard. Gerhard Müller po raz kolejny przypomina, że rozwiązanie które zaproponował kard. Kasper dla rozwodników żyjących w nowym związku jest nie do przyjęcia.

W wywiadzie dla francuskiego tygodnika "La Vie" prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że wszyscy są zgodni, co do tego, że trzeba pomóc wiernym, którzy żyją w takiej nieuporządkowanej sytuacji.

Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie Kościoła nie jest jakąś teorią, lecz opiera się na wierności Słowu Bożemu. Małżeństwo dwojga ochrzczonych jest sakramentem, rzeczywistością obiektywną. Kościół nie może zmieniać sakramentalności małżeństwa: Ślubuje się w nim wierność aż do śmierci – podkreśla kard. Müller.

Przypomina on również, że głównym celem synodu nie jest dyskusja o problemie rozwodników w nowych związkach, ale potwierdzenie roli małżeństwa jako fundamentu społeczeństwa i wspólnoty Kościoła. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że skupimy się na tej konkretnej kwestii, zapominając o tym, co istotne – ostrzega prefekt watykańskiej kongregacji.

Przyznaje on, że pójście na kompromis byłoby dla wszystkich łatwym rozwiązaniem. Nie można jednak dostosowywać nauczania Kościoła do oczekiwań naszych zeświecczonych krajów, ani zaakceptować chrześcijaństwa powierzchownego, które rozpowszechniło się w wielu krajach Europy. Takie powierzchowne chrześcijaństwo, rzutuje na poglądy i zachowania osób, które przyjęły chrzest, ale nie przyjmują istoty chrześcijańskiej wiary – zauważa kard. Müller

« 1 »

Zobacz także

 • owieczka_
  03.05.2015 14:38
  Te słowa prefekta bardzo wzmacniają moją wiarę w Kościół, szczególnie, że mówi to niemiecki kardynał do niemieckich kardynałów.

  doceń 4
 • tantkiewicz
  03.05.2015 15:15
  Jest jedna nauka Jezusa Chrystusa i nie ma miejsca na naukę ks. kard. Kaspera i innych kardynałów niemieckich i biskupów, którzy go popierają.
 • Davit
  05.05.2015 22:55
  @ciekawy
  1 A co ma patriarchat do rozwodów? Raz piszesz że nie było rozwodów bo był patriarchat (w Kościele średniowieczu) a tymczasem w judaizmie był i patriarchat i rozwody jednocześnie. zarówno w średniowieczu jak i w starożytności. 2 domagasz się precyzyjnych cytatów a sam piszesz jakąś parafrazę bez odnośników. 3 twierdzisz że w Ewangelii nie ma nic o nierozerwalności małżeństwa (wygląda na to że cytat z Jana Chrzciciela 'Nie wolno ci mieć żony brata twego' nie wydaje ci się oczywisty) gdy tymczasem twoja parafraza o całowaniu się z Magdaleną dopiero jest kompletnie nieoczywista (tutaj pomijam kwestię jej wiarygodności). W jaki niby sposób udowadnia ona, że Jezus był za rozwodami? 4 Twierdzisz że cytaty z Ewangelii nie oddają miarodajnie tego co uważał Jezus a parafraza z jakiegoś apokryfu oddaje? Jeżeli NT nie jest wiarygodnym źródłem o poglądach Jezusa, to o czym my dyskutujemy?! O tym co się komu przyśniło? 5 Twierdzisz że Kościół posługiwał się apokryfami (w domyśle na równych prawach z Biblią) no to delikatnie mówiąc śmiała teza, potrzeba na nią konkretnych i mocnych dowodów. 6 Piszesz że na SW II ustalono że religia nie może ingerować w życie osobiste... no to jest absolutna rewelacja zwłaszcza jak się czyta Dekalog. 7 Piszesz że Jezus funkcjonował w ramach judaizmu czyli nie uznajesz Go za Boga. My wierzymy że Słowo było Bogiem i świat (w tym judaizm) stał się przez Nie, więc było odwrotnie - to judaizm funkcjonował w ramach Boga. Słowo stało się Ciałem i przyszło do swoich (do judaizmu) a swoi Go nie przyjęli... Stąd różnica między Synagogą a Kościołem 8 twierdzisz że nierozerwalność małżeństwa to archaizm bo teraz mamy postęp. naprawdę? Czy jak ludożerca je widelcem i łyżką to jest postęp? Postęp moralny i cywilizacyjny to było zniesienie listów rozwodowych a teraz mamy nihilizm i dekadencję a postęp co najwyżej technologiczny.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama