Nowy numer 44/2020 Archiwum

Historia do łaźni, dzieci do stolarni

Umowę na wykonanie robót budowlanych związanych z rewitalizacją dwóch zabytkowych budynków - pokopalnianej łaźni i stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni podpisano we wtorek w Katowicach - poinformowało we wtorek Muzeum Śląskie.

Muzeum podało, że umowa z wykonawcą - firmą Tamex Obiekty Sportowe S.A. dotyczy projektu "Rewitalizacja zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice i budową niezbędnej infrastruktury na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach", a jego główną ideą jest rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

"Zakres prac firmy wyłonionej w ramach procedury przetargowej obejmuje rewitalizację dwóch zabytkowych budynków pokopalnianych wraz z zagospodarowaniem terenu i budową infrastruktury, w tym parkingu naziemnego. Zakończenie projektu jest planowane na kwiecień 2016 roku" - poinformowano.

Po kompleksowym remoncie budynku łaźni głównej zostanie w nim umieszczony specjalistyczny sprzęt pracowni takich działów jak historia, archeologia, etnologia. W tym obiekcie znajdzie się też m.in. miejsce dla pracowni Powstań Śląskich (działu historii). Będzie też miejscem organizowania wystaw czasowych, koncertów, wykładów.

W odnowionym budynku stolarni planowane jest m.in. stworzenie wystawy stałej, nawiązującej do podróży bohatera powieści przygodowych Alfreda Szklarskiego - Tomka Wilmowskiego. Zrewitalizowana stolarnia ma być "przestrzenią głównie dla dzieci" oraz działań edukacyjnych, które będą prowadzone m.in. przez Centrum Scenografii Polskiej (dział muzeum).

Planowany budżet projektu, to ok. 30 mln zł, z czego 10 mln zł dotacji uzyskał w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014, a prawie 20 mln zł to wkład własny województwa śląskiego.

Obiekty (łaźnia i stolarnia) znajdują się na terenie byłej kopalni Katowice, gdzie wybudowano nową siedzibę Muzeum Śląskiego. Jej otwarcie planowane jest na czerwiec.

Budowa Muzeum Śląskiego trwała od lipca 2011 roku. Architekci ukryli jego główną część pod ziemią, na powierzchni eksponując efektowne pokopalniane zabudowania, m.in. dawny magazyn odzieżowy, dawną maszynownię (przyszła restauracja) czy wieżę wyciągową szybu Warszawa. Na powierzchni znajdują się też pokryte szkłem prostopadłościany, mieszczące pomieszczenia administracyjne lub doświetlające podziemia.

Nowa siedziba muzeum to 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej, z czego wystawy zajmą ok. 6 tys. m kw. Łącznie będzie ich sześć: "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945, Galeria Sztuki Polskiej po 1945 roku, Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej, Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej i wystawa Centrum Scenografii Polskiej - "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" oraz

W zbiorach Muzeum Śląskiego znajduje się ponad 118 tys. eksponatów.

Muzeum Śląskie to inwestycja samorządu woj. śląskiego, wsparta przez resort kultury. Wartość budowy muzeum przekroczyła prawie 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i 2,3 mln zł dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promesa.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama