Nowy numer 24/2021 Archiwum

MSZ żąda wycofania gry z "nazistowską Polską"

Polska zażądała wycofania gry edukacyjnej firmy Mattel zawierającej sformułowanie "nazistowska Polska" - poinformował szef MSZ Grzegorz Schetyna. Ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf wystosował list w tej sprawie. MSZ organizuje też akcję protestacyjną w internecie.

O sprawie pisały m.in. polskojęzyczne gazety w USA. Chodzi o grę karcianą "Apples". Polega ona na łączeniu hasła z jednej karty z definicją znajdującą się na drugiej karcie. Na jednej karcie dzieci mogą przeczytać, że film "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga opowiada "prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski".

"Jest reakcja. Jest list ambasadora polskiego w Waszyngtonie, kontaktujemy się z firmą, zażądaliśmy wycofania gry i skorygowania jej programu" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Grzegorz Schetyna.

"Organizujemy też akcję twitterową wśród Polaków na całym świecie, także w Stanach Zjednoczonych. Organizujemy apel z solidarnym protestem, żeby ta gra została wycofana z obiegu" - dodał. Jak zaznaczył, te działania powinny odnieść skutek.

"W każdej następnej takiej sprawie będziemy reagować" - zapowiedział.

W ostatnich dniach w Polsce szerokim echem odbiła się wypowiedź szefa FBI Jamesa Comey'a, z przemówienia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, przedrukowanym w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holokauście. W czwartek szef FBI, po interwencji polskiego MSZ i ambasady, przekazał odręczny list, w którym wyraził żal z powodu zaistniałej sytuacji i stwierdził, że Polska nie ponosi odpowiedzialności za zbrodnie nazistów.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama