Nowy numer 43/2020 Archiwum

Będą zmiany w pakiecie onkologicznym

W ciągu kilku tygodni mogą zostać wprowadzone pierwsze zmiany w pakiecie onkologicznym - poinformował w środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Minister zapowiedział m.in. objęcie pakietem kolejnych rodzajów nowotworów - o niepewnym lub nieznanym charakterze. Uelastyczniony ma zostać także sposób działania konsyliów lekarskich, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta.

Wśród zapowiedzianych przez niego zmian są też: stworzenie możliwości sfinansowania badania PET poza stawką ryczałtową, zwiększenie finansowania ryczałtów w AOS o 20 proc. w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni oraz stworzenie nowych pakietów diagnostycznych.

Poszerzona ma zostać lista świadczeń szpitalnych, rozliczanych bez limitu, m.in. o radioterapię paliatywną. Usprawniony ma być też system informatyczny do wystawiania kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO), tak by np. lekarz mógł dokonać wpisu do systemu w ciągu trzech dni (dziś odbywa się to w czasie rzeczywistym).

Arłukowicz poinformował też, że do udziału w pakiecie - w drodze konkursów uzupełniających - mają być dopuszczeni kolejni świadczeniodawcy.

Zaznaczył, że część zmian - te, które można wprowadzić zarządzeniem prezesa NFZ - powinna wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Te, które wymagają rozporządzenia ministra zdrowia, ze względu na procedury legislacyjne (m.in. wymóg ich konsultacji) zaczną funkcjonować w późniejszym terminie.

Minister podkreślił, że proponowane zmiany zostały sformułowane po głębokiej analizie i naradzie z premier Ewą Kopacz, z którą spotkał się w środę.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama