Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Eucharystia, zgiełk i podział na role

Liturgia nie może być teatrem - podkreśla prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Robert Sarah ostrzega że, we współczesnej liturgii człowiek coraz częściej stara się zająć miejsce Boga, tak iż staje się ona jedynie ludzką grą. Grozi nam – mówi watykański kardynał – że Eucharystia stanie się miejscem aplikacji naszych duszpasterskich ideologii i stronniczych opcji politycznych, które nie mają nic wspólnego z kultem duchowym sprawowanym w taki sposób, którego pragnie Bóg.

Kard. Sarah przyznaje, że również w jego ojczyźnie były problemy z właściwym zrozumieniem soborowej reformy. Dążono do większego udziału wiernych w liturgii, nie zastanowiwszy się jednak wpierw, co to ma oznaczać – wspomina gwinejski purpurat. Tymczasem pełniejszy udział w liturgii polega na wejściu w modlitwę Chrystusa i ofiarowaniu się wraz z Nim. Nie ma to nic wspólnego ze zgiełkiem, działaniem i obsadzaniem ról jak w teatrze – podkreśla szef watykańskiej dykasterii. Przypomina on, że Benedykt XVI jasno wskazał, że Kościoła nie buduje się poprzez zrywanie z przeszłością, lecz w ciągłości z nią. Sama zresztą konstytucja soborowa nigdy nie przekreślała przeszłości, nie domagała się na przykład porzucenia łaciny czy Mszy św. Piusa V – przypomina kard. Sarah w wywiadzie dla francuskiego czasopisma L’Homme Nouveau.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zobacz także

 • nika
  15.04.2015 11:16
  W pełni się zgadzam z ks. biskupem.
  Ale przebieg Liturii Euchartystii zależy przede wszystkim od głównego celebransa - to on jest "panem" sprawowania obrzędów, więc jeśli się zgodzi na różne "cudactwa" albo sam je wprowadzi...
  Poza tym jakoś bardzo często mam wrażenie prób "oswojenia" liturgii, takiego uczynienia jej bardziej swojską, strawną, na czasie itp., które wyrządza jej wiele szkód.
  Bogu dzięki, że mam szczęście uczestniczyć i w codziennej Eucharystii, i nawet takiej z modlitwą o uzdrowienie, w której ani celebrans, ani nikt inny nie stara się zasłonić Pana Jezusa, ani Go "uatrakcyjniać"
  doceń 17
 • zaba na rowerze
  15.04.2015 11:30
  Musztarda 40 lat po obiedzie
  doceń 19
 • ziemnior
  15.04.2015 12:51
  ziemnior
  I co, teraz się będziecie kłócić, jak ksiądz ma stać, czy przodem, czy tyłem, czy bokiem, jak jeszcze trzymać ręce i jaką mieć minę? A to, czy ktoś wychodzi ożywiony i napełniony Duchem Świętym z Eucharystii, czy nie, dalej będzie tematem drugoplanowym? Obmywanie rąk, talerzy, kubków miedzianych... Znacie to?
 • Alex
  16.04.2015 00:58
  Zastanawiam się tylko dlaczego niektórzy ciągle mówią o mszy św. trydenckiej... a przecież są i inne bardzo piękne tradycje liturgiczne. Na mnie na przykład wielkie wrażenie robi liturgia sprawowana przez Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie (chociażby w Warszawie na Łazienkowskiej). Zachęcam do zapoznania się. Są też świątynie, gdzie Eucharystia posoborowa jest bardzo pięknie i starannie sprawowana...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL