Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nigeryjczycy wybierają gubernatorów

Po niedawnej wygranej Muhammadu Buhariego, który pokonał większością 2,3 mln głosów ubiegającego się o reelekcję Godluck Johnatana, w wyborach prezydenckich w Nigerii, w obecny weekend przeprowadzane są wybory 29 gubernatorów w 36 stanach.

Niektórzy z obecnych gubernatorów należą do najbardziej wpływowych osób w kraju, kontrolując pokaźne budżety - podaje BBC.

Po tym jak wybory prezydenckie przebiegały w atmosferze narodowego wstydu wskutek wadliwości urządzeń do zczytywania kart wyborczych, obecne wybory do władz lokalnych, rozpoczęte o godzinie 8 rano czasu miejscowego przebiegają bez zakłóceń.

W wielu stanach dzisiejsze wybory to starcie pomiędzy kandydatami partii reprezentowanej przez Jonathana, People's Democratic Party, oraz stronnictwem generała Buhari, All Progressives Congress (APC).

Dotychczas APC dominuje w 21 stanach, głównie w zachodniej i północnej części kraju, PDP ma większość w 14 stanach południowo-wchodnich, w jednym stanie – Anambra, dotychczasową kontrolę miała All Progressives Grand Alliance.

Wybory potrwają do niedzieli.

Muhammadu Buhari, kandydat opozycji, wygrał wybory prezydenckie w Nigerii, zdobywając 15,4 mln głosów. Buhari zapowiedział, że jako prezydent zmiażdży Boko Haram.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama