Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ławrow o reformie konstytucji Ukrainy

Reforma konstytucyjna na Ukrainie powinna zostać przeprowadzona za zgodą Doniecka i Ługańska - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow; odwołał się do mińskich porozumień nt. statusu Donbasu.

"Co się tyczy reformy konstytucyjnej, która też została zapisana w mińskich porozumieniach, to jest tam mowa o tym, że reforma konstytucyjna, obejmująca zapewnienie szczególnego statusu Donbasu, będzie przeprowadzana po uzgodnieniu z Ługańskiem i Donieckiem" - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji.

To, m.in., miała monitorować tzw. normandzka czwórka (przedstawiciele Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji) - powiedział Ławrow, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach ze swym odpowiednikiem z Madagaskaru.

Zdaniem Ławrowa istnieje lista spraw zatwierdzonych w mińskich porozumieniach, które obowiązkowo powinny figurować w reformie konstytucyjnej, ustalonej z Donieckiem i Ługańskiem; to kwestie języka, decentralizacji, finansowych, gospodarczych, socjalnych i wyborczych pełnomocnictw, szczególnych związków gospodarczych tych regionów z Rosją.

Na pierwszym posiedzeniu komisji konstytucyjnej w Kijowie w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa. Jednocześnie zaznaczył, że w dalszym ciągu jest przeciwny (popieranemu przez Rosję) pomysłowi federalizacji państwa, lecz opowiada się za decentralizacją władzy na rzecz regionów.

W lutym w stolicy Białorusi pod egidą przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec zawarto porozumienie, zakładające m.in. rozejm między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Prezydent Poroszenko powiedział wówczas, że Ukraina zawsze będzie w pełni niepodległym, unitarnym państwem i nie ma ustaleń w sprawie autonomii regionów czy federalizacji kraju.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama