Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przygarnięci

Wspólnota katolicka z Doniecka została przygarnięta przez grekokatolików.

Triduum Paschalne katolicy z Doniecka nie spędzą w swoim kościele pw. św. Józefa Robotnika, największej katolickiej świątyni w Donbasie, gdyż od wielu tygodni jest zamknięta i częściowo uszkodzona. Kościół, który znajduje się na kierunku prowadzącym do lotniska, o które w styczniu i lutym toczyły się ciężkie walki był w ich strefie. Jeden z pocisków trafił w dom parafialny, uszkadzając górne piętro.

Proboszcz parafii chrystusowiec, ks. Mikołaj Pilecki wyjechał w styczniu z Doniecka i nie zdołał już wrócić do miasta. Od tego czasu wspólnota parafialna nie ma kapłana. W tej sytuacji w okresie przed Wielkanocą gościnę katolikom obrządku łacińskiego zaproponowali grekokatolicy, których sytuacja w mieście także jest trudna. Już latem ubiegłego roku separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej wygnali miejscowego biskupa grekokatolickiego Stefana Mieniuka oraz zajęli pomieszczenia administracyjne, stojące przy katedrze pw. Wstawiennictwa Bogurodzicy (Pokrowa).

Na teren parafii katedralnej padły latem ubiegłego roku pociski, ale nie wyrządziły większych szkód. Także wielu innych kapłanów grekokatolickich musiało z miasta wyjechać. Jesienią ub. roku udało się jednak powrócić do Doniecka ks. Michałowi Zawerczukowi, proboszczowi grekokatolickiej parafii św. Mikołaja. Widząc opuszczoną wspólnotę łacińską zaprosił ich do wspólnego przeżywania Niedzieli Palmowej oraz Triduum. Część katolików skorzystała z tego zaproszenia.

Ks. Zawerczuk sprawował Liturgię w katedrze grekokatolickiej według rytu łacińskiego. Poświęcono palmy, a wierni mogli przystąpić do sakramentu pokuty. Ks. Zawerczuk zapowiedział, że dla katolików w katedrze grekokatolickiej zostanie odprawiona także Msza św. rezurekcyjna.

« 1 »

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się