Nowy numer 14/2020 Archiwum

KRRiT oceniła dziennikarzy TV

W eksperckim raporcie oceniono profesjonalizm dziennikarzy prowadzących programy przed wyborami samorządowymi w 2014 r. Oceniano m. in. przygotowanie warsztatowe prowadzących, ich poziom językowy czy zachowania względem gości. Krytyczne oceny zebrały m. in. Monika Olejnik i Ewa Gawryluk. Za profesjonalizm i podejście do gości doceniono m. in. Dariusza Pogorzelskiego z TV Trwam.

Zespół kierowany przez dra Tomasza Gawkowskiego i mgra Marcina Łączyńskiego w ocenie dotyczącej warstwy językowej programów surowo ocenił stację TVN24, w której programach popełniono najwięcej błędów. Z kolei najbliższa ideału językowego była TV Trwam. Nieźle w tej kategorii wypadła też TVP Info. Z kolei zachowania niewerbalne prowadzących programy były najbardziej widoczne w stacjach TVN24 i Polsat News.

Eksperci ocenili też profesjonalizm prowadzenia programów przez konkretnych dziennikarzy. W tej grupie surowo oceniono pracę Moniki Olejnik (której gestykulacja, "podnoszenie głosu" i "pochylanie się nad stolikiem w stronę gościa" odciągają uwagę od treści wypowiadanych przez zaproszone do studia osoby). Za "opresyjną strategie wobec zaproszonych" skrytykowano Ewę Gawryluk (Polsat News), z kolei Beacie Tadli z TVP Info oberwało się za to, że "bardzo często nie pozwala gościom dokończyć wypowiadanych myśli".

W raporcie KRRiT jako wysoko profesjonalny oceniono warsztat Dariusza Pogorzelskiego z TV Trwam, który "utrzymuje rozmowę w życzliwym, a nawet żartobliwym tonie", "nie prowokuje i nie atakuje rozmówców".

Z dziennikarzy TVN24 wysokie noty otrzymał prowadzący program "Jeden na jeden" i "Kawa na ławę" Bogdan Rymanowski. Dziennikarz stara się być neutralny wobec gości i dba o ich równy czas wypowiedzi. Niekiedy porusza tematy niewygodne dla zaproszonych, ale kieruje się przy tym kluczem partyjnym czy poglądowym.

Wysokie noty zebrał tez Krzysztof Ziemiec. Gospodarz "Wiadomości" i "Dziś wieczorem" pozostaje neutralnym prowadzącym, do gości odnosi się w sposób życzliwy i z szacunkiem, a jego kontrargumenty wobec wypowiedzi gościa są merytoryczne, nie zaś emocjonalne. Kiedy je wprowadza, robi to spokojnym tonem i nie przerywając wypowiedzi gościa.

Dobre oceny wystawiono tez markowi Czyżowi z TVP INFO. Dziennikarz aktywnie ingeruje w dyskusję, by zachować jej porządek i unika wyrażania swoich osobistych opinii na dany temat.

Wynik prac eksperckiego zespołu jest druzgocący dla krytyków mediów ojca Rydzyka i fanów TVN24 i stylu Moniki Olejnik. Broniąc swoich idoli będą z pewnością sięgali po argument, że do studia TV Trwam zapraszani są głównie politycy PiS, SP i Ruchu Narodowego. Nie broni to jednak agresywnego nastawienia do gościa jakim cechuje się Olejnik, Tadla czy Gawryluk. I w żaden sposób nie wyjaśnia kwestii wielu błędów językowych na antenie TVN i Polsatu.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także

 • rita88
  26.03.2015 12:30
  ewa Gawryluk to aktorka.
  doceń 5
 • mysia
  26.03.2015 17:41
  ...krytyczne głosy zebrały...(podmiot szeregowy: Monika i Ewa...) ;-)
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  26.03.2015 22:04
  Nie rozumiem skąd tyle zdziwienia. Po prostu zbiorowy capo di tutti capi Układu (rycerstwa okrągłego stolca) uznał, że co niektórzy "żołnierze" stracili wyczucie jaką im rolę przypisano, że na obecnym etapie przynoszą więcej szkody niż pożytku i trzeba ich przywrócić do pionu, paluchem pogrozić, że jak się nie opamiętają to jakąś operacją "Durczok" się skońcczy.
  doceń 0
 • c-a
  26.03.2015 23:37

  A ja oglądam telewizję TRWAM i jestem dumna , że mimo niskich nakładów finansowych jest coraz bardziej widoczna , a jej prowadzący wyróżniani ! To samo można też powiedzieć o uczelni . Za parę lat , kiedy te państwowe zejdą dzięki takim ,,autorytetom " jak prof. Hartman , czy prof. Środa na psy , uczelnia o. T. Rydzyka będzie jaśniała na firmamencie oświaty .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji