Nowy numer 15/2024 Archiwum

ZHP zastanawia się nad Bogiem

Jest projekt alternatywnego przyrzeczenia harcerskiego dla ateistów.

Władze Związku Harcerstwa Polskiego opracowały treść alternatywnego przyrzeczenia harcerskiego bez odniesienia do Boga – dowiedział się „Nasz Dziennik”. Tradycyjna wersja przysięgi: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu” miałaby pozostać jako podstawowa, lecz osoby, które „nie są gotowe na określenie swojego wyznania bądź też deklarują się jako ateiści”, korzystałyby z wersji o brzmieniu: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, dążyć do Sprawiedliwości i Prawdy, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”.

ZHP na swej stronie internetowej przyznaje, że „zmiana jest przywróceniem, a zarazem przekształceniem treści Przyrzeczenia z redakcji z lat 1947-1957”, a więc z najgorszych lat stalinizmu.

Monika Kubacka, rzecznik ZHP, w wypowiedzi dla Gosc.pl wyjaśniła, że projekt ewentualnych zmian w rocie przysięgi, a także zmian Prawa Harcerskiego, jest na etapie konsultacji ze wspólnotą instruktorską. Z informacji zamieszczonych na stronie ZHP wynika, że „laicka” wersja przyrzeczenia harcerskiego jest jedną z rozważanych opcji i nic nie jest jeszcze w tej sprawie przesądzone.

„Nasz Dziennik” przypomina słowa założyciela ruchu skautowego gen. Roberta Baden-Powella, który powiedział: „Jeżeli nasz skauting miałby być bez Boga, lepiej, żeby go nie było”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama