Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Multimedialne świadectwo

Porażające swą szczerością świadectwo wiary, świetna muzyka plus nietuzinkowe nowoczesne multimedialne obrazy. „Szukałem siebie, znalazłeś mnie” to forma rekolekcji na miarę XXI wieku.

Punktem wyjścia projektu jest świadectwo Macieja Sikorskiego, człowieka, który po niezwykle bolesnej drodze zniewolenia narkotykami, fascynacji New Age i wschodnich duchowości odkrył miłość Jezusa. Jego opowieść zapiera dech w piersiach.

Maciek zaprosił do wspólnego ewangelizacyjnego projektu świetnego muzyka, gitarzystę Adama Szewczyka (gra ostatnio z Natalią Niemen, a na co dzień jest muzykiem zespołu Magdy Anioł) i Łukasza Murzyna, wykładowcę sztuk wizualnych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Efekt? Rekolekcje będące tyglem słowa, koncertu i projekcji multimedialnej, na których nie sposób się nudzić.

– Ten półtoragodzinny projekt powstał jako rozwinięcie mojego świadectwa – opowiada Maciek Sikorski, od lat zapraszany na spotkania z młodymi ludźmi w całej Polsce – Wyniknął z potrzeby i chęci jego uatrakcyjnienia. Planując przedsięwzięcie, miałem na myśli to, by słuchający mieli możliwość zatrzymania się, skupienia na dźwięku i obrazie. Żyjemy w takiej kulturze, gdzie słuchanie ze skupieniem drugiego człowieka przez blisko godzinę jest dla młodych bardzo trudne do osiągnięcia. Czasem niektóre treści lepiej docierają w formie bardziej abstrakcyjnej za pomocą symboli czy pewnych metafor niż powiedziane wprost, takimi jakimi są. No i zrodził się pomysł. Zaczęliśmy od muzyki. Okazało się, że mój przyjaciel – Wilhelm Bąk, który przeżywał podobną do mojej historię, ma napisane przed kilkunastoma laty piosenki. Pomyślałem, że one o wiele lepiej oddadzą atmosferę tamtych zdarzeń niż utwory pisane na nowo. To był pierwszy element układanki. Z muzyką poszło ekspresowo – wielkim zaszczytem jest dla mnie, że świetny gitarzysta Adam Szewczyk (wykładowca na wydziale jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach) zdecydował się wziąć w tym udział. Piosenki (w różnych konwencjach) powstały bardzo szybko. Pomyślałem jednak, że czegoś jeszcze brakuje. I tak pojawił się Łukasz Murzyn (wykładowca sztuk wizualnych na Akademii Pedagogicznej w Krakowie). Byłem pod ogromnym wrażeniem tego, co robi. Bardzo nowoczesnymi środkami z pomocą wizualizacji przekazuje treści związane z przeżywaniem wiary. Był idealnym kandydatem do tego, żeby nam pomóc. I ku mej wielkiej radości zgodził się.

Jak wyglądają takie rekolekcje? – Jeździmy na spotkania z Adamem Szewczykiem, ja opowiadam swą historię, która jest przeplatana piosenkami – opowiada Sikorski – Do wszystkich utworów Łukasz Murzyn przygotował wizualizacje, które są „rzucane” na ekran. Pozwalają one intensywniej wejść w treści piosenek, które są uzupełnieniem opowiadanej historii. Dzięki temu słuchający mają czas na to, by zatrzymać się chwilę na opowieści, mocniej przeżyć świadectwo.

By zaprosić Maćka Sikorskiego do parafii z projektem „Szukałem siebie, znalazłeś mnie”, wystarczy zadzwonić: 530719801 lub napisać: maciej.sikorski@doteatru.com.pl

Ponieważ widziałem, jaką silę rażenia ma tak skomponowana nowoczesna forma rekolekcji, oparta na żywym doświadczeniu wiary, polecam w ciemno!

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza