Nowy numer 42/2019 Archiwum

Marsz 13 grudnia: Wszyscy biskupi się wycofali

Wszystkich pięciu biskupów wycofało się z komitetu honorowego marszu 13 grudnia.

- Mając na względzie troskę o budowanie jedności wszystkich Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla osób zwracających uwagę na przejrzystość działań w polskiej polityce, biskupi, którzy objęli patronatem honorowym marsz organizowany dnia 13 grudnia br. w Warszawie, wycofali się z Komitetu Honorowego tegoż marszu - oświadczył rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. Wspomniani biskupi to: Wiesław Mering, Ignacy Dec, Antoni Dydycz, Edward Frankowski oraz abp Wacław Depo.

Jak dowiedziała się KAI, krytyczne stanowisko wobec udziału biskupów w komitecie honorowym marszu zajął nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

- Z przykrością informuję, że zmuszony jestem do wycofania się z Komitetu Honorowego tegorocznego „Marszu w obronie demokracji i wolności mediów” 13 grudnia. Podejmując tę decyzję kieruję się lojalnością wobec Księdza Arcybiskupa Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i troską o jedność Konferencji Episkopatu Polski. Nie znaczy to, że ideały, o których realizację w życiu społecznym zabiegają organizatorzy marszu, przestały być mi bliskie - stwierdził bp Mering.

Wcześniej na stronie częstochowskiego tygodnika "Niedziela" ukazał się tekst, mówiący, że:

"Na 13 grudnia 2014 został zaplanowany w Warszawie „Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. Organizatorzy utworzyli Komitet Honorowy, składający się z osób różnych stanów, cieszących się zaufaniem publicznym. Do tej grupy zostali zaproszeni również biskupi. Hierarchowie są obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i mogą wyrażać własne stanowisko w każdej sprawie, zwłaszcza jeśli dotyczy ona spraw fundamentalnych dla kraju.

Abp Wacław Depo, jako szczególnie powołany do troski o środowiska ludzi mediów w Polsce z racji pełnienia funkcji przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, jest zobowiązany do strzeżenia przekazu prawdy, a tym samym wolności mediów.

Z powodu wielkiego upolitycznienia faktu poparcia przez kilku biskupów idei Marszu abp Wacław Depo jest zmuszony wycofać swój akces z Komitetu Honorowego „Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”.

Oświadczenie bp. Deca: Idea wciąż jest mi bliska

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • WDR
  14.12.2014 08:17
  SLD mówiło, że Polska rządzona jest z Watykanu i nikt nie wierzył! ;-)))
  doceń 0
 • Atanazy
  14.12.2014 08:48
  A tak marzyłem, by na tym marszu nieść ich KRZYŻE i co ?
  doceń 0
 • Michał
  15.12.2014 22:02
  A potem się księża dziwią, że parafianie po zakończeniu mszy świętej głosują na ateistyczną walczącą z ideałami wiary, lansującą ideologię gender Platformę, lub na antykatolickie SLD. Kardynał Stefan Wyszyński się w grobie przewraca...
  doceń 0
 • opinia
  18.12.2014 12:58
  Dobrze że Watykan choć raz ustawił w szeregu rydzykowych biskupów.Tych biskupów najlepiej wybrać do sejmu to tam chociaż zrobią trochę kasy
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL