Nowy numer 43/2020 Archiwum

Afryka obok Mariackiego - wystawa fotografii do 9 stycznia

“Daleko jest blisko” – czwarta edycja fotogra­ficznej wędrówki przez kraje Afryki tym razem ma miejsce w Krakowie. Od 5 grudnia do 9 stycznia 2015 w Galerii Lamelli, Śródmiej­skiego Ośrodka Kultury przy ulicy Mikołajskiej 2 (Mały Rynek) prezentowanych jest 38 wielko­for­ma­towych zdjęć z Kenii, Nigerii, Ugandy i Zambii. Autorem jest Krzysztof Błażyca, redaktor gosc.pl.

Obok portretów m.in. 100-letniej Seliny Sudi, ostatniej ze 139 żon szefa klanu Bakhone, czy dr Pauli Kahumbu z Wildlife Direct Kenya, inicjatorki kampanii “Hands off our elephants” mającej na celu ochronę słoni, mamy tu zdjęcia dzieci z nigeryjskich wiosek, slamsów kenijskiej stolicy, czy ośrodka dla dzieci ulicy w Lusace. Są też ujęcia z tegorocznego święta w ugandyjskim Namugongo, największego religijnego wydarzenia we wschodniej części Afryki. Nie brak krajo­brazów – chłodnej przestrzeń Oceanu Indyj­skiego w Mombasie, niekoń­czącej się zieleni Rift Valley, na drodze z Nairobi do Nakuru

“Kontynent jest żywym organizmem” – mówi autor “Przekształca się jego tkanka społeczna, gospo­darcza, polityczna. Nie zmienia tempe­rament, witalność gestów, ekspresja radości, modlitwy lub gniewu. Dominują kolory, ręcznie nanoszone na fasady sklepów. Ciszę nocy wypełniają śpiewy. Zieleń jest soczysta a czerwona droga pachnie ostro. Kobiety karmią dzieci sprzedając matoke. Mężczyźni krzyczą. Śmiech miesza się z przekleństwem. W tle prawie zawsze muzyka. Jest Matka Boża Pocie­szenia, śpiew muezina i czary”.

Współorgani­zatorem wystawy jest Fundacja Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) angażująca się we wsparcie projektów rozwo­jowych i pomocowych reali­zo­wanych przez misjonarzy (studnie, edukacja, przeciw­dzia­łanie handlowi ludźmi).

wystawa czynna do 9 stycznia 2014
od ponie­działku do piątku, w godz.: 11–17
lub inaczej po wcześniejszym umówieniu się, wstęp wolny

Organizatorzy: Galeria Lamelli, Fundacja Razem dla Afryki

GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
(19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL 

.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama