Nowy numer 25/2018 Archiwum

Czeska reklama obraża Polaków. Jest protest ambasady

W czeskiej TV emitowana jest reklama T-Mobile, która przedstawia Polaków jako oszustów.

Ambasada RP oficjalnie zaprotestowała przeciwko obrażaniu Polaków w czeskiej reklamie. Chodzi o spot jednego z operatorów komórkowych, który prezentuje Polaków jako złodziei i oszustów.

"Reklama telewizyjna +T-mobile - w naszej klasie jest najlepiej: klasa na nartach+ była dla mnie przykrym zaskoczeniem. Stanowczo protestuję przeciwko takim połączeniom, które w sposób uproszczony i skandalizujący prezentują Polaków" - napisała ambasador RP w Pradze Grażyna Bernatowicz w liście do prezesa spółki T-Mobile Czechy Milana Vasziny, przekazanym PAP.

W liście ambasador Bernatowicz ostro krytykuje produkcję tego spotu. "Jestem przekonana, że jest on niezgodny z wszelkimi zasadami reklamy, etyki medialnej i dobrego smaku, ale przede wszystkim szkodzi dobrym relacjom polsko-czeskim, które wiele osób po obu stronach granicy stara się budować".

Jednocześnie ambasador zażądała natychmiastowego zdjęcia reklamy z ramówki telewizyjnej i usunięcia jej z portali społecznościowych.

W spocie T-Mobile jeden z narciarzy po przekroczeniu czeskiej granicy trafia na przebranego za drzewo Polaka, który okazuje się być obwoźnym handlarzem sprzedającym różnego rodzaju buble. Po krótkiej wymianie zdań w łamanej polszczyźnie narciarz wymienia u polskiego handlarza telefon na nowy, który natychmiast się psuje. W tym czasie Polak znika i nie można już wycofać się z tej transakcji, a lektorka przekonuje, że rozsądniejsze będzie skorzystanie z usług operatora.

Mimo wielokrotnych prób PAP nie udało się skontaktować z rzeczniczką operatora Martiną Kemrową. Tymczasem Czeskie Radio podało, że zespół prasowy firmy T-Mobile odmawia skomentowania zarówno reklamy jak i protestu polskiej ambasady.

T-Mobile v naší třídě je nejlíp: Třída na běžkách
T-Mobile CZ

« 1 »

Zobacz także

 • pump
  04.12.2014 10:42
  prawda w oczy kole
  doceń 0
 • observer
  04.12.2014 10:56
  Troche poczucia humoru, a nie histeryczne zacietrzewienie i stadne reakcje.
  doceń 0
 • Utu
  04.12.2014 17:14
  Według mnie, trudno o bardziej ohydną i ordynarną reklamę, jak nasza rodzima reklama Plus(z)a! Taka piękna świąteczna promocja. Jakim to trzeba być światowym i wykształconym (o wychowaniu nie wspomnę) menago, żeby stworzyć to dzieło.
  doceń 1
 • operator
  05.12.2014 18:49
  Według opublikowanych sondaży, Czesi to najbardziej lubiany przez Polaków naród. Mieszkam kilkanaście km od Czech i mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Taka krótka informacja dla tych którzy nie znaja tego kraju: Czesi są baaaaardzo inni niemal pod każdym względem niż my choć mówimy podobnym językiem a nawet podobnie wygladamy i od zawsze jestesmy sąsiadami. Nie chcę uogólniać ale w ogromnej większości nie lubią nas i maja sie za lepszych, bardziej cywilizowanych, rozsądniejszych a jednego czego nam zazdroszcza to dostęp do morza.:) Uwaga! produkują wyroby alkoholowe po spożyciu których często traci sie nie tylko świadomość ale i wzrok (to nie żart).
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama