Nowy numer 24/2018 Archiwum

Morze lawy zbliża się do miasta

Do centrum dotrze za kilkanaście dni. Czy Pahoa zostanie unicestwione? Mieszkańcy są gotowi na każdy scenariusz.

Czoło rzeki lawy wypływającej z wulkanu Kilauea na Hawajach jest coraz bliżej miasta Pahoa. Obecnie od głównego skrzyżowania w mieście dzieli je już tylko 4 km., a rozgrzana do czerwoności, płynna skała przesuwa się z prędkością kilkuset metrów na dobę. Prawdopodobnie już za kilkanaście dni zaleje miasto. Szczególnie narażona jest dzielnica biznesowa.

Mieszkańcy Pahoa już od kilku tygodni wywożą ze swoich domów cenne rzeczy. W każdej chwili są gotowi na ewakuację, gdyż strumienie lawy co jakiś czas to przyśpieszają, to znowu zwalniają swój niszczycielski ruch.

Choć erupcja wulkanu Kilauena nie jest gwałtowna (trwa nieprzerwanie od 1983 r.) to w czerwcu 2014 otworzyły się nowe szczeliny, z których wypłynęła lawa zagrażająca bezpośrednio miastu Pahoa. I chociaż od tego czasu potok lawy jest nieustannie monitorowany przez badaczy, to nie da się przewidzieć dokładnie tory, którym popłynie ognista ciecz.

11/09/2014 -- WOW! Lava Flow up close in 1080p HD - Pahoa, Hawaii (Dept. of Defense)
dutchsinse

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama