Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ukraina: Incydent w elektrowni atomowej

O sprawie poinformował w specjalnym komunikacie Arsenij Jaceniuk.

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, największej siłowni tego typu w Europie doszło do incydentu. W specjalnym komunikacie, kilkanaście minut temu poinformował o tym premier kraju Arsenij Jaceniuk. Powiedział także, że więcej szczegółów poda w czasie konferencji prasowej, która ma mieć miejsce w ciągu najbliższych godzin.
Incydent miał miejsce w poniedziałek, w największej w Europie elektrowni atomowej położonej na południowym wschodzie kraju. Wiadomo że nie doszło do wycieku, a promieniowanie w okolicy elektrowni nie jest podwyższone. Z niepełnych informacji wynika, że wyłączono jeden z kilku reaktorów elektrowni. Do podobnej sytuacji w tej samej elektrowni doszło kilka miesięcy temu. Wtedy także wyłączono jeden z bloków elektrowni. I także wtedy nie było ani wycieku ani podwyższonego promieniowania.
Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Zainstalowano w niej sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. W wyniku wyłączenia jednego z nich, kłopoty z energią elektryczną mogą mieć mieszkańcy niektórych regionów Ukrainy (niektóre źródła podają w tym kontekście miasto Charków).

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także