Nowy numer 25/2018 Archiwum

Wystrzelono sondę mającą zbadać asteroidę

Z nadzieją na poznanie początków powstania Ziemi Japończycy wystrzelili w środę w przestrzeń kosmiczną sondę, której celem będzie zbadanie odległej asteroidy. W trakcie sześcioletniej misji Hayabusa2 ma pobrać próbki z powierzchni i wnętrza ciała niebieskiego.

Sonda została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną ze stacji Tanegashima na południu Japonii. Szacuje się, że dotrze do asteroidy JU3 w 2018 roku i będzie ją badać przez następne 18 miesięcy.

W tym czasie ma wystrzelić na jej powierzchnię pocisk i zgromadzić próbki oderwanego w ten sposób materiału skalnego. Naukowcy szacują, że dzięki zastosowanej technice uda się wybić na asteroidzie krater, dzięki czemu będzie można pobrać próbki materiałów nienarażonych wcześniej na działanie m.in. promieniowania słonecznego. Misja Hayabusy2 ma się zakończyć w 2020 roku.

Naukowcy mają nadzieję, że analiza próbek poszerzy wiedzę na temat powstania i ewolucji Układu Słonecznego i Ziemi.

Pierwotnie misja Hayabusy2 miała się rozpocząć 30 listopada, jednak złe warunki pogodowe uniemożliwiły bezpieczny start. To druga tego typu operacja japońskiej agencji kosmicznej (JAXA). Pierwsza, również dotycząca badania asteroidy, rozpoczęła się w 2003 roku i zakończyła w 2010 roku.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama