Nowy numer 25/2018 Archiwum

Szczepienia przeciw grypie zawieszone

Włosi zawiesili dwie partie szczepionki Fluad, po śmierci czterech zaszczepionych nią osób. Wszystkie zmarły do 48 godzin od przyjęcia preparatu. Trwa postępowanie wyjaśniające, czy między zgonami a szczepieniem Flaudem istnieje związek przyczynowo-skutkowy - informuje "Rzeczpospolita".

Preparat jest w użytku od 1997 r. Przez 19 lat stosowania wykorzystano już 65 mln dawek szczepionki. Wstrzymane dwie partie obejmują w sumie 500 tys. dawek i oferowane były wyłącznie we Włoszech.

W zawieszonych seriach szczepionki nie stwierdzono dotąd żadnych zanieczyszczeń ani nieprawidłowości.

Produkowany przez szwajcarski koncern Novartis Fluad jest szczepionką adresowaną dla kobiet i mężczyzn w wieku 67-87 lat. Stosowanie preparatu było już zawieszone w 2012 r. we Włoszech, Austrii i Szwajcarii z powodu białej zawiesiny obecnej w szczepionce. Podobne zawieszenie dotyczyło szczepionki Agrippal tego samego producenta.

We Włoszech zapanowała panika po serii niewyjaśnionych zgonów osób, które poddały się szczepieniom. Wspomniane cztery zgony nie są jednak jedynymi w związku ze szczepieniami przeciw grypie. W sumie w ostatnim czasie zmarło w podobnych okolicznościach 19 osób.

Trwają prokuratorskie śledztwa w sprawie okoliczności zgonów. W kilku przypadkach prokuratura wydała nakaz ekshumacji osób już pochowanych, by dokonać ponownej autopsji.

Jednocześnie wyjaśniono, że pierwsze badania skonfiskowanych partii szczepionki nie wykazały obecności toksycznych substancji. Z ulgą skomentowało te wyniki ministerstwo zdrowia, które podejmuje teraz starania o uratowanie niedawno rozpoczętej kampanii szczepień.

« 1 »

Zobacz także

 • hm
  02.12.2014 09:48
  Szczepienia przeciw grypie to i tak bzdura, bo zanim szczepionkę opracują, przetestują i dopuszczą do użycia, wirus już się najczęściej zdąży zmutować. Podkreślam, piszę tu o szczepieniach PRZECIW GRYPIE.
  doceń 3
 • r
  02.12.2014 10:45
  do hm: zagdza się, ale pozwala łagodniej przejść tego zmutowanego wirusa niż kiedy nie szczepiąc się wogóle
  doceń 0
 • Maria Borowska
  03.12.2014 08:00
  Precz z GMO Monsanto zydowska firma trucia ludzi, gleby i zywnosci.
  Rodacy powiedzmy w Polsce wszyscy NIE" przeciwko zydowskiej Monsanto GMO kiedy jeszcze nie jest za pozno!!!!!!!!!!!!!

  Szczepienia - KLAMSTWO- to szajka farmaceutyczna robienia kasy… nie dajmy sie oglupic drodzy rodacy !!
  doceń 0
 • dzidz
  03.12.2014 08:44
  takich przypadków będzie znacznie więcej, kwestia czasu. Nacisk na badania aplikacyjne, badania nakierowane np a oddziaływanie leku (przy szczepionce oddziaływanie ogólnoustrojowe) docelowo na jeden szlak metaboliczny z pominięciem oddziaływań wtórnych lub współistniejących. Dodatkowo skrócone i nie zawsze "jasne" procedury badań klinicznych.
  A nade wszystko chciwość koncernów i mamy efekt.
  Ponadto odwrót od badań tzw. podstawowych, które jednak dawały wymierne efekty praktyczne, ale trwały znacznie dłużej, ale wg obecnych standardów jest to strata pieniędzy i czasu.

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama