Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szczepienia przeciw grypie zawieszone

Włosi zawiesili dwie partie szczepionki Fluad, po śmierci czterech zaszczepionych nią osób. Wszystkie zmarły do 48 godzin od przyjęcia preparatu. Trwa postępowanie wyjaśniające, czy między zgonami a szczepieniem Flaudem istnieje związek przyczynowo-skutkowy - informuje "Rzeczpospolita".

Preparat jest w użytku od 1997 r. Przez 19 lat stosowania wykorzystano już 65 mln dawek szczepionki. Wstrzymane dwie partie obejmują w sumie 500 tys. dawek i oferowane były wyłącznie we Włoszech.

W zawieszonych seriach szczepionki nie stwierdzono dotąd żadnych zanieczyszczeń ani nieprawidłowości.

Produkowany przez szwajcarski koncern Novartis Fluad jest szczepionką adresowaną dla kobiet i mężczyzn w wieku 67-87 lat. Stosowanie preparatu było już zawieszone w 2012 r. we Włoszech, Austrii i Szwajcarii z powodu białej zawiesiny obecnej w szczepionce. Podobne zawieszenie dotyczyło szczepionki Agrippal tego samego producenta.

We Włoszech zapanowała panika po serii niewyjaśnionych zgonów osób, które poddały się szczepieniom. Wspomniane cztery zgony nie są jednak jedynymi w związku ze szczepieniami przeciw grypie. W sumie w ostatnim czasie zmarło w podobnych okolicznościach 19 osób.

Trwają prokuratorskie śledztwa w sprawie okoliczności zgonów. W kilku przypadkach prokuratura wydała nakaz ekshumacji osób już pochowanych, by dokonać ponownej autopsji.

Jednocześnie wyjaśniono, że pierwsze badania skonfiskowanych partii szczepionki nie wykazały obecności toksycznych substancji. Z ulgą skomentowało te wyniki ministerstwo zdrowia, które podejmuje teraz starania o uratowanie niedawno rozpoczętej kampanii szczepień.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama