Nowy numer 25/2018 Archiwum

Hiszpańska biała plama

W czasie wojny domowej zamordowanych zostało 6788 księży, zakonników i zakonnic. Ten temat nie doczekał się jednak w hiszpańskim filmie odzwierciedlenia. „ Pod płaszczem gwiazd” jest jednym z nielicznych wyjątków.

Film „Pod płaszczem gwiazd”  Óscara Parra de Carrizosa rekonstruuje wydarzenia do jakich doszło w 1936 roku, w pierwszych tygodniach wojny domowej, w niewielkim Almagro w środkowej Hiszpanii, gdzie po psychicznych i fizycznych torturach zamordowano 20 dominikanów. Kameralny dramat Carrizosa jest filmem fabularnym, ale jego scenariusz powstał na podstawie  akt sądowych z tamtego okresu oraz relacji naocznych świadków wydarzeń. Akcja tego kameralnego dramatu, wydanego właśnie na płytach DVD, rozgrywa się przede wszystkim w murach klasztornych, gdzie w związku z wakacjami, zostało niewielu zakonników i seminarzystów. Z dnia na dzień jednak narasta atmosfera zagrożenia związana z zachodzącymi wydarzeniami politycznymi. Kiedy nadchodzi wiadomość o buncie wojskowych, w miasteczku do głosu dochodzą przedstawiciele rewolucyjnych, skrajnie antyklerykalnych ugrupowań.

Prześladowania religijne w Hiszpanii w czasie wojny domowej  były wyjątkowo brutalne i krwawe, były diecezje, jak np. Toledo, gdzie zamordowano aż 90 proc. duchownych.

Do tej pory prócz filmu Rolanda Joffe „Gdy budzą się demony” w Polsce nie oglądaliśmy filmów na ten temat, czyli rozprawy z Kościołem w czasach wojny domowej.

Jest to temat, który przez długi czas starano się przemilczać, albo przedstawiano z zupełnie innej perspektywy. To film o ludziach stojących  w obliczu śmierci, których jedyną bronią była wiara.

« 1 »
oceń artykuł
 • Savonarola
  01.12.2014 18:10
  Skad wziela sie ta nienawisc do Kosciola? Czy moze sa jakies powody dla ktorych Kosciol w Hiszpanii stal sie celem brutalnego ataku? Ponizej zamiszczam fragment,ktory byc moze w jakims sensie ujawnia powody brutalnego traktowania ksiezy w czasie wojny domowej w Hiszpanii.
  "Kiedy Napoleon podbił Hiszpanię w 1808 r., pewien polski oficer w jego armii, pułkownik Władysław Limanowski (w źródłach anglojęzycznych - Lemanousky) doniósł, że Dominikanie (kierujący Inkwizycją) zabarykadowali się w swym klasztorze w Madrycie, w którym to też była główna siedziba Inkwizycji. Limanowski dostał więc od Napoleona żołnierzy i... dowodził szturmem na klasztor, który mimo oporu zdobył. Kiedy ludzie Limanowskiego weszli siłą do przybytku tajnej Inkwizycji, mnisi w biało-czarnych habitach zaprzeczali istnieniu więzień i sal tortur. Pułkownik Limanowski już miał odejść, jednak wedle relacji innego z kolei żołnierza - niejakiego pułkownika De Lile, zamieszczonej w amerykańskiej gazecie wychodzącej w Georgetown - "The Democratic Standard" z 26 września 1843 roku - prosił on Limanowskiego, aby dokładnie przeszukać kamienną podłogę ułożoną z płyt. Wojskowy wymyślił sprytny podstęp - nakazał polać wodą kamienną podłogę i obserwować czy ciecz nie dostaje się do jakichś szczelin, a tym samym nie przecieka. W pewnym miejscu tak się stało. Istotnie woda przeciekała przez nieszczelne spojenia płyt podłogowych. Kiedy jeden z żołnierzy podważył płytę, oczom zgromadzonych ukazało się zejście do piwnic. Dominikanie pobledli.. - jak relacjonował pułkownik de Lile. Zdumionym żołnierzom pułkownika ukazała się wielka sala zwana "Salą Sądową" z tronem dla Wielkiego Inkwizytora. W podziemiach natknięto się również na pojedyncze cele, w których łańcuchami do ścian przykute były ludzkie kościotrupy. Żołnierze w dalszym ciągu przeszukiwali podziemia klasztoru. Sale pełne były więźniów, z których większość była naga, wielu zaś postradało już zmysły. Znaleziono i dzieci i dorosłych. Postanowiono wysadzić w powietrze lochy inkwizycji. Gwoli historycznej rzetelności chcę zaznaczyć, że poza amerykańskimi źródłami w postaci podanej w przypisach książeczki i paru amerykańskich dziennikach nie znalazłem innych informacji na ten temat. historikon.pl Tracts of the American Tract Society, Vol XI, New York, chap.: 460 - Destruction of the Inquisition at Madrid; "The Democratic Standard" z 26 września 1843"
  doceń 0
 • hrabia
  02.12.2014 02:35
  Wojne domowa wHiszpanii wygrali faszysci gen. Franco.
 • Savonarola
  02.12.2014 17:36
  W szeregach requetes walczylo wielu ksiezy,stad i spore ofiary.Requetes byli fanatykami uwazajacymi wojne za starcie wiernych z bezboznymi komunistami,choc byli tez katoliccy ksieza symapatyzujacy z ruchem republikanskim (szczegolnie w Kraju Baskow).W czasach poprzedzajacych wybuch wojny domowej w Hiszpanii, Kosciol katolicki byl najwiekszym posiadaczem gruntow,a takze bankow,kolei a nawet miejskich tramwajow.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji