Nowy numer 25/2018 Archiwum

Tusk obejmuje funkcję szefa Rady Europejskiej

Były polski premier Donald Tusk przejmuje w poniedziałek funkcję szefa Rady Europejskiej, skupiającej przywódców państw UE. Odbędzie się to bez kamer i blasku jupiterów. Zaplanowano jedynie krótką, skromną uroczystość dla pracowników tej instytucji.

Oficjalne przekazanie pałeczki przez ustępującego po pięciu latach przewodniczącego Rady Europejskiej Belga Hermana Van Rompuya nastąpi o godz. 11.

Nowe miejsce pracy Donalda Tuska to gmach Rady UE im. Justusa Lipsiusa w sercu dzielnicy instytucji europejskich w Brukseli. Tam od dziesięciu lat odbywają się szczyty unijnych przywódców.

Według nieoficjalnych informacji zespół szesnastu najbliższych współpracowników nowego szefa Rady Europejskiej jest już prawie skompletowany. Połowa z nich pochodzi z krajów starej Unii, jednak najliczniej reprezentowani są Polacy.

Szefem gabinetu będzie były polski minister spraw europejskich Piotr Serafin, a jego zastępcą ma być Luksemburczyk Andre Gillissen. Z Polski wraz z Tuskiem do Brukseli przenosi się też były rzecznik rządu PO i były sekretarz generalny PO Paweł Graś.

Do zadań Tuska jako szefa Rady Europejskiej będzie należeć nie tylko przewodniczenie kilku w ciągu roku szczytom UE i strefy euro, ale też reprezentowanie Unii na zewnątrz, co oznacza udział w szczytach UE z innymi państwami czy grupami państw, np. UE-Japonia, UE-USA, G7 i G20. Rocznie jest około 10 takich zjazdów.

« 1 »

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  01.12.2014 10:22
  Angielski Tuska w 2008 r:
  https://www.youtube.com/watch?v=hSCND41kyxU
  (w obecności śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Condolezzy Rice)

  Angielski Tuska w 2014 r.:
  https://www.youtube.com/watch?v=6BU6jB4fu3A
  (w wywiadzie-biografii)

  doceń 1
 • Piotr_Adamczyk
  01.12.2014 10:52
  Zielone ludziki zaatakowały dziś serwer Gościa Niedzielnego wycinając wszystkie moje komentarze.
  Gratuluję rewolucyjnej czujności!
  doceń 0
 • ChristOurHope
  01.12.2014 11:01
  Życzę p. Tuskowi nawrócenia!

  Łatwo się rządzi kimś kto uważa, że szeptunki są uzdrowicielkami z Bożej łaski albo kogoś kto nie widzi różnicy między propagandą, a rzeczywistością.
  Taki liberalizm przeradzający się w populizm.

  Nie ukrywajmy, że Polacy nie są w większości czujni.
  Skądś to niestety znam. Matki, które w niewłaściwy sposób pragną okazywać miłość łatwiej wpędzają dzieci w sidła nałogu. Przegrałbym wszystko, o ile po drodze nie przegrałem, gdyby Bóg mnie nie prowadził i nie postawił na mojej drodze określonych ludzi. Może Balaam przestanie wreszcie bluźnić! Może odnajdę wreszcie miłość! Może losy Polski się odwrócą!
  doceń 0
 • ChristOurHope
  01.12.2014 20:24
  Dlaczego życzę p. Tuskowi nawrócenia?

  Po pierwsze dlatego, że potrzebuje go jak każdy z nas.
  Po drugie dlatego, że PO jest paradoksalnie obecnie najskuteczniejszą partią na polskiej scenie (rozumianej dosłownie) politycznej.

  Wykorzystuje PR, propagandę i narzędzia polityczne do swoich celów i robi to sprawnie, choć mogę i powinienem za p. Red. Naczelnym "Polski Zbrojnej" W. Kiss-Orskim powiedzieć, że świat mediów jest tylko światem przedstawionym, fikcyjnym, sztucznym, teatralnym. Nie ma w nic z prawdy. Szczególnie kiedy nastaje czas wojny.

  Mimo wszystko szacunek dla PO za skuteczność.
  Niszczą tego, który okazuje słabość.

  Przezwyciężenie partyjniactwa = dekomunizacja, DON i wolność Polski

  Aktorstwo w życiu? - To takie włoskie!
  Zawsze być sobą nigdy kimś innym!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama