Nowy numer 21/2023 Archiwum

12 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy

W związku ze wzrastającym poziomem przemocy i pogarszającymi się warunkami w kraju ponad 12 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy i opieki, a większość społeczeństwa żyje w ubóstwie - poinformowała we wtorek koordynatorka operacji humanitarnych ONZ Valerie Amos.

Przemawiając przed Radą Bezpieczeństwa ONZ Amos podkreśliła, że trwająca od ponad trzech lat wojna doprowadziła Syrię i jej gospodarkę do ruiny. Taki stan rzeczy przekłada się na znaczny spadek poziomu życia obywateli, przez co trzy czwarte populacji żyje w ubóstwie. Odnotowano także spadek o 50 proc. w frekwencji szkolnej - dodała.

Koordynatorka poinformowała także, że konflikt zmusił już 7,6 mln ludzi do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia w innej części kraju; 3,2 mln musiało uciekać z Syrii.

Amos przyznała, że ONZ nie jest w stanie dostarczyć Syryjczykom odpowiedniej pomocy humanitarnej - szczególnie do 212 tys. osób na terytoriach objętych konfliktem. W związku z tym wezwała RB ONZ do podjęcia działań w celu zmuszenia walczących, aby umożliwili dostarczenie pomocy dla potrzebujących. Zaapelowała także do społeczności międzynarodowej o większe finansowe wsparcie.

Wojna domowa trwa w Syrii od ponad trzech lat. Zaczęła się od brutalnych represji w marcu 2011 roku, jakim władze poddały ruch kontestacji, który przekształcił się w zbrojną rebelię. Konflikt uległ dalszemu skomplikowaniu po włączeniu się w wojnę dżihadystów, zwłaszcza z organizacji Państwo Islamskie (IS), która kontroluje już rozległe rejony Syrii.

Według obliczeń ONZ podczas trzyletniej wojny w Syrii zginęło ponad 190 tys. ludzi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast