Nowy numer 38/2023 Archiwum

Excel na ratunek polskim wyborom

Nie mając stuprocentowej gwarancji, że system informatyczny Nabino pozwoli na ogłoszenie całościowych wyników wyborów do samorządu terytorialnego, PKW zdecydowała, że jeszcze w poniedziałek uruchomi alternatywny system podsumowywania wyników głosowania - poinformowali przedstawiciele PKW.

Wyjaśnili, że system informatyczny działa na poziomie podstawowym, czyli komisje obwodowe wprowadzają dane do systemu. Problem pojawia się później na poziomie komisji terytorialnych (czyli miejskich, powiatowych lub wojewódzkich), gdzie nie można dokonywać wydruków z systemu. Dlatego w ramach alternatywnego systemu komisje terytorialnego mają sumować dane z obwodów w bardziej tradycyjny sposób - np. przy pomocy programu Excel.

Będzie to nieco trudniejsze w przypadku wyborów do rad powiatów i sejmików wojewódzkich, gdzie wybory są proporcjonalne, i łatwiejsze w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz do rad gmin, gdzie wybory są większościowe.

"PKW w związku z sytuacją zaistniałą podjęła decyzję, że niezależnie od funkcjonowania systemu informatycznego - który pracuje, chociaż niezbyt wydajnie (...) i nie zawsze liczy to, co nas interesuje - wprowadzamy pewne alternatywne sposoby podsumowywania wyników wyborów" - powiedział szef PKW Stefan Jaworski.

Jak tłumaczył sędzia Stanisław Zabłocki, system "ręcznego" sumowania głosów - "jest uruchamiany alternatywnie". "Cały czas mamy nadzieję, że system opracowany przez firmę Nabino zostanie ostatecznie (...) usprawniony" - podkreślił.

"Jednakże nie mając w dniu dzisiejszym stuprocentowej gwarancji, iż system ten pozwoli na ogłoszenie całościowych wyników wyborów do samorządu terytorialnego, PKW zdecydowała, że na wszelki wypadek, aby nie pojawiły się potem zarzuty, że zbyt długo czekaliśmy z uruchomieniem systemu alternatywnego, podejmiemy działania w tym kierunku, by - gdyby nie zostały do końca usunięte usterki w systemie firmy Nabino - możliwe było jak najszybsze ogłoszenie całościowych wyników wyborów" - tłumaczył Zabłocki.

Jak poinformował, alternatywny system podsumowywania wyników głosowania zostanie uruchomiony jeszcze w poniedziałek, po zakończeniu konferencji prasowej PKW.

"Gdyby system zaczął dzisiaj, teraz działać - to ustalenie wyników wyborów po wprowadzeniu tych brakujących 19 tys. protokołów obwodowych zajęłoby kilka godzin, 4-do 5 godzin. Jeżeli będzie trzeba uruchomić system alternatywny, o którym mówił pan sędzia Zabłocki, może to nastąpić do środy" - mówił na konferencji prasowej szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Firma Nabino, która dostarczyła PKW system do podliczania wyników głosowania, była jedyną, która przystąpiła do przetargu; dysponowaliśmy pozytywnym audytem dotyczącym systemu dostarczonego przez tę firmę - powiedział w poniedziałek Stanisław Zabłocki .

Dodał, że PKW dysponowała pozytywnym audytem dotyczącym systemu sporządzonego przez firmę Nabino.

"Okazało się, że - co tu dużo mówić - wszelkie kroki z zakresu pieczołowitej dbałości o wyłonienie najlepszego oferenta spaliły na panewce, bo ten oferent był jeden jedyny i wszelkie kroki w zakresie pieczołowitości sprawdzenia oferowanego towaru też okazały się nie najskuteczniejsze, bo pozytywna opinia audytora okazała się też opinią nie do końca prawdziwą, sprawdzoną" - dodał Zabłocki.

Nasza sonda: Czy jesteś za wprowadzeniem w Polsce wyborów elektronicznych (przez internet)?

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast