Nowy numer 38/2023 Archiwum

Wygrani i przegrani wyborów na prezydentów

Które miasta mają już nowych włodarzy, które czeka II tura wyborów?

Jak poinformowało w poniedziałek rano PKW, w Toruniu wybory na prezydenta miasta wygrał Michał Zaleski z poparciem 70,25 proc.; w Rzeszowie - Tadeusz Ferenc z SLD (66,31 proc.), w Lublinie - Krzysztof Żuk  z PO (60,13 proc.), w Gorzowie Wlkp. - Jacek Wójcicki (60,64 proc.) i w Kielcach - Wojciech Lubawski (55,68 proc.).

Z kolei Jacek Karnowski po raz piąty prezydentem Sopotu - uzyskał 53,37 proc. głosów -  to dane ze wszystkich obwodów.

Na czwartą kadencje wybrano też prezydenta Kielc. Został nim Wojciech Lubawski popierany przez PiS i partię Gowina.

Według danych z wszystkich 26 obwodów w Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał tam dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO). Poinformowała o tym miejska komisja wyborcza. W pierwszej turze wygrali też prawdopodobnie dotychczasowi prezydenci Tychów , Zabrza i Gliwic.

Nie są znane jeszcze oficjalne wyniki z największych polskich miast. Z wyników cząstkowych wynika, że w większości z nich odbędzie się druga tura wyborów. I tak wyborcy po raz kolejny pójdą do urn m .in. w Gdańsku, gdzie zmierzy się Paweł Adamowicz z Andrzejem Jaworskim, w Białymstoku (w drugiej turze Tadeusz Truskolaski i Jan Dobrzyński), w Bydgoszczy (Rafał Bruski zmierzy się z Konstantym Dombrowiczem), w Krakowie (Jacek Majchrowski z Markiem Lasotą) i w Katowicach (Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz). W stolicy aglomeracji śląskiej dużym zaskoczeniem jest, że do drugiej tury nie wszedł kandydat PO Arkadiusz Godlewski, a znalazł się w niej Andrzej Sośnierz z PiS.

Prawdopodobnie drugie tury odbędą się również w Poznaniu i Wrocławiu. W stolicy Wielkopolski zmierza się Ryszard Grobelny z Jackiem Jaśkowiakiem, a we Wrocławiu Rafał Dutkiewicz oraz Mirosława Stachowiak-Różecka.

Wciąż niepewna jest sytuacja w Warszawie i Łodzi. W stolicy na podstawie szczątkowych wyników Hanna Gronkiewicz-Waltz może wygrać w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to w drugiej odsłonie wyborów spotka się z Jackiem Sasinem z PiS.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast