Nowy numer 21/2023 Archiwum

Posłowie samochodem najdalej do Brukseli

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski powiedział w środę, że zostanie wprowadzony limit kilometrowy na samochodowe podróże posłów - nie będą one mogły być dalsze niż do Brukseli. Obywatele będą z kolei mogli zgłaszać mailem przypadki nieetycznego zachowania posłów.

"Konwent jednomyślnie zaakceptował, aby limitem dystansu, na który poseł może jechać samochodem, był wyjazd do Brukseli - to jest kilkanaście kilometrów dalej niż do Strasburga. Powyżej tego dystansu po prostu rozliczenia kilometrówki nie będziemy w ogóle uwzględniać" - oświadczył Sikorski na konferencji prasowej po posiedzeniu Konwentu Seniorów ws. wyjazdów zagranicznych posłów.

Sikorski dodał, że przytłaczająca większość podróży posłów to podróże do państw sąsiednich albo do takich miejsc jak Strasburg, dokąd nie ma połączenia lotniczego. "Wyjazdy dalsze wydają się anomalią" - zaznaczył.

Nieprawidłowości dotyczące pracy posłów, będzie z kolei może zgłosić na adres - antykorupcja@sejm.gov.pl

"Jeśli ktokolwiek ma informacje o problemach z etyką poselską bardzo proszę zgłaszać swoje opisane, weryfikowalne doniesienia właśnie na ten adres" - oświadczył Sikorski.

Dodał, że na stronach sejmowych posłów znaleźć się mają nowe zakładki - aktywność międzynarodowa posła. Będą zawierały informacje o wyjazdach posłów i sprawozdania merytoryczne.

W Sejmie powołany zostanie pełnomocnik ds. procedur antykorupcyjnych - poinformował marszałek Radosław Sikorski po środowym posiedzeniu Konwentu Seniorów.

"Podjąłem decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych" - powiedział Sikorski w środę na konferencji prasowej. Jak dodał, pełnomocnik "będzie pilnował procedur, zarówno, jeśli chodzi o rozliczenia posłów, jaki i jeśli chodzi o procedury samej Kancelarii Sejmu".

Sikorski zaznaczył, że "pełnomocnik będzie upewniał jego i szefostwo Kancelarii Sejmu, że wszystkie przewidziane prawem i etyką procedury są zachowywane".

Zaznaczył, że jako szef MON, a potem minister spraw zagranicznych, "wprowadzał tego typu rozwiązanie, które dobrze służyło obu resortom".

Marszałek Sejmu poinformował też, że ogłasza nabór - w drodze konkursu - na stanowisko pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych. "Musi to być osoba z odpowiednim doświadczeniem w tego typu działalności" - podkreślił.

Decyzje to pokłosie kontrowersji wokół służbowego wyjazdu trzech posłów - Adama Hofmana, Mariusza Antoniego Kamińskiego i Adama Rogackiego - do Madrytu na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Media donosiły, że w wyjeździe posłom towarzyszyły żony i że z ich udziałem doszło do incydentu na pokładzie samolotu, którym posłowie wracali z Madrytu. Media informowały ponadto, że posłowie wzięli na tę podróż kilkanaście tysięcy złotych zaliczki, zgłaszając wyjazd samochodem; w rzeczywistości polecieli tanimi liniami lotniczymi. Posłowie zostali najpierw zawieszeni w prawach członka PiS, a w poniedziałek - usunięci z tej partii.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast