Nowy numer 21/2023 Archiwum

Historyczne lądowanie

12 listopada 2014 roku to dla zdobywców kosmosu historyczny dzień. Dzisiaj po raz pierwszy w historii zostanie podjęta próba lądowania na powierzchni komety. Tą kometą jest Czuriumow-Gierasimienko, a misją - Rosetta.

Emocje w centrum kontroli lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej sięgnęły zenitu. Sonda Rosetta nie była w stanie nawiązać kontaktu z lądownikiem Philae. Kilka gorących minut trwały próby, które ostatecznie się udały. Pomiędzy Rosettą a Philae oraz Rosettą i Ziemią łączność działa bez zarzutu. To stanowczo dobra wiadomość.

Kilka minut po 12 w południe, odebrano sygnał, że trzy nogi lądownika rozłożyły się bez problemu. Nogi o długości kilkudziesięciu centymetrów mają dwa główne zadania. Pierwszy to amortyzacja lądowania. Philae nie ma spadochronu czy silników hamujących. Lądownik nie uderzy w powierzchnię komety z dużym impetem, bo - jako 4-kilometrowy obiekt - nie jest ona źródłem siły grawitacji.

Druga funkcja nóg lądownika to - dosłownie - przywiercenie Philae do powierzchni obiektu. Jądro komety dość szybko wiruje wokół własnej osi. Po to by lądownik nie odpadł z powodu siły odśrodkowej, musi być przytrzymany do powierzchnio komety. Na samym końcu nóg są wiertła, które zaraz po wylądowaniu wwiercą się do powierzchni.

« 1 »

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast