Nowy numer 24/2018 Archiwum

Niebawem beatyfikacja polskich franciszkanów

Niebawem można spodziewać się beatyfikacji dwóch polskich franciszkanów konwentualnych, ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka – poinformował swych rodaków w liście z Rzymu emerytowany biskup Chimbote, Luis Armando Bambarén Gastelumendi SJ.

Na terenie tej peruwiańskiej diecezji pracowali dwaj Polacy, którzy zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.

Zdaniem maoistów swymi Bibliami i różańcami misjonarze zwodzili ludzi. Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców Strzałkowskiego i Tomaszka i wywieźli samochodami za miasto. Tam dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki cholery, będącej zagrożeniem w tamtym rejonie.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru). Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

W 1996 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów, zakończony w 2002 roku na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. positio, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego. Niebawem można oczekiwać dekretu o ich męczeństwie.


Słudzy Boży o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek należeli do krakowskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję od 1988 r. Byli pierwszymi, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. Ich współbracia nadal prowadzą swoją działalność w tym miejscu oraz w Limie i w Chimbote.

« 1 »

Zobacz także

 • zdziwko
  11.11.2014 13:34
  Tej wiadomości na pewno nie powielą media głównego nurtu, .... Dlaczego? Bo jest nieskanaliczna, nie podnosi adrenaliny, nie stawia kościoła w złym świetle, co więcej krytykuje "rewolucję". Jest mało ciekawa czyli w ogóle nieciekawa ...
  doceń 5
 • szajba
  11.11.2014 19:59
  Chwała Panu !!!
  doceń 7
 • kolega
  12.11.2014 06:55
  to przedziwne uczucie mieć kolegów, którzy są ŚWIĘTYMI!!! uwierzcie mi, przedziwne uczucie
 • hrabia
  12.11.2014 14:25
  Ojcowie Zbigniew i Michal bardzo sie lubili.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama