Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Wkrótce wystawienie Całunu Turyńskiego

Od czwartku można w Internecie rezerwować miejsca w związku z wystawieniem Całunu Turyńskiego w dniach od 19 kwietnia do 24 czerwca przyszłego roku. Uprzednia rezerwacja jest obowiązkowa - przypomnieli przedstawiciele archidiecezji z Turynu.

Zapisy są przyjmowane wyłącznie na stronie internetowej www.sindone.org.

Całun zostanie wystawiony w katedrze w Turynie w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin świętego Jana Bosko, założyciela zakonu salezjanów.

Organizatorzy wystawienia Całunu Turyńskiego spodziewają się masowego napływu wiernych, ale nie przedstawili na razie prognoz związanych z ich oczekiwaną liczbą.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek ogłosił, że pojedzie do Turynu z tej okazji 21 czerwca przyszłego roku, podobnie jak wcześniej czynili to jego poprzednicy.

Kościół nie zajmuje oficjalnego stanowiska w toczącej się od lat dyskusji na temat autentyczności płótna, w które zgodnie z tradycją owinięte było ciało ukrzyżowanego Chrystusa.

Przywołuje się natomiast słowa Jana Pawła II z 1998 roku: "Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia".

Polski papież uważał, że Kościół nie ma kompetencji, by wypowiadać się w kwestii autentyczności Całunu, jednak zachęcał ludzi nauki do badań nad nim.

Całun wystawiany jest ostatnio co kilka lat. Benedykt XVI modlił się przed nim w 2010 roku. Później na mocy jego decyzji, ale już za pontyfikatu Franciszka, w Wielką Sobotę w 2013 roku doszło do telewizyjnego wystawienia płótna. Po raz pierwszy Całun został pokazany w telewizji w 1973 roku.

« 1 »

Zobacz także

 • ON
  05.11.2014 19:22
  Jesli nie mozna stwierdzic ze calun jest prawdziwy to po co go wystawiac ?
  doceń 0
 • katolik
  05.11.2014 19:26
  Całun Turyński to cud, dlatego ludzie nigdy nie zrozumieją w jaki sposób powstał.
  doceń 0
 • do ON
  06.11.2014 01:02
  bo prawdopodobieństwo, że w te płótna był owinięty Jezus jest ogromne. Byłem w Turynie przy wystawieniu w 2010 r. Jest to przeżycie, szczególnie jeśli pozna się bliżej tajemnice, które kryje całun.
  doceń 2
 • Ewa"B.C.
  07.11.2014 06:44
  Całun jest prawdziwy!!! Potwierdziły to najnowsze badania naukowe!!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL