Nowy numer 21/2023 Archiwum

196 wypadków, 20 ofiar śmiertelnych

20 osób zginęło, 252 zostały ranne w 196 wypadkach - to bilans świątecznego weekendu na polskich drogach. Policjanci od piątku do niedzieli zatrzymali 910 pijanych kierowców.

"To był dla nas bardzo pracowity weekend. Każdego dnia na drogach, w okolicach cmentarzy służbę pełniło ponad 20 tys. policjantów. W porównaniu z ubiegłym rokiem było bezpieczniej, ale i tak w wypadkach zginęło 20 osób" - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, wśród ofiar jest 8 pieszych. "Jesień to okres kiedy na drogach ginie więcej pieszych, m.in. z powodu wcześniej zapadającego zmroku. Niestety, mimo obowiązku, by w terenie niezabudowanym nosić odblaski, nadal wiele osób tego nie robi. Tymczasem jeden taki odblask zwiększa widoczność pieszego nawet kilkukrotnie"- powiedział rzecznik.

Policyjna akcja "Znicz 2014" rozpoczęła się w piątek, ale już w czwartek wieczorem na drogach wyjazdowych z miast było tłoczno. Podobnie było też w piątek i w niedzielę - kiedy zaczęły się powroty. W dzień Wszystkich Świętych najtrudniejsza sytuacja była w pobliżu i na drogach dojazdowych do cmentarzy. Mimo apeli policji wiele osób nie skorzystało z komunikacji miejskiej i wybrało własne auta. Policjanci jeszcze przed weekendem przypominali o zmianach w organizacji ruchu.

"Było tłoczno, tworzyły się korki. Drogi w okolicach cmentarzy nie są przystosowane do tak dużego natężenia ruchu" - dodał Sokołowski.

Policjanci zatrzymali 910 pijanych kierowców. "Wychodzi średnio 300 osób dziennie. To nadal bardzo dużo. Liczba ta świadczy o tym, że nasze apele nadal nie docierają do wielu osób" - dodał Sokołowski. Jak zaznaczył, jeszcze w poniedziałek policjanci w wielu rejonach kraju organizować będą "trzeźwe poranki", by sprawdzić, czy ktoś po świątecznym weekendzie nie jedzie do pracy na "podwójnym gazie".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

W ubiegłym roku w czasie trwającej 4 dni akcji "Znicz" na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast