GN 28/2018 Archiwum

Armii rządzenie nie interesuje

Wojsko, które przed kilkoma dniami przejęło władzę w Burkina Faso, w niedzielę zapewniło, że nie zależy mu na wydłużonym sprawowaniu rządów w kraju, i obiecało przeprowadzenie wyborów w przeciągu trzech miesięcy.

Podpułkownik Isaac Zida - wcześniej numer dwa straży prezydenckiej, a obecnie tymczasowy szef państwa - w komunikacie zapowiedział "pokojowe, demokratyczne przekazanie władzy" przez armię. "Rządzenie nas nie interesuje" - podkreślił, dodając, że poczyniono już przygotowania do oddania władzy.

Rzecznik wojska zaznaczył, że armii zależy na uniknięciu chaosu w kraju.

W niedzielę w Burkina Faso trwały protesty przeciw wojskowemu przewrotowi, podczas których zginęła jedna osoba. Tysiące demonstrantów domagało się dopuszczenia cywilów do władzy.

Tłum przypuścił szturm na siedzibę państwowej telewizji, gdzie były minister obrony Kouame Lougue oraz przywódca opozycji Saran Sereme zamierzali, niezależnie od siebie, ogłosić się prezydentem kraju. Kouame po odczytaniu krótkiego oświadczenia został wyprowadzony przez wojskowych, a Lougue nie zdążył wystąpić przed przerwaniem transmisji.

Wojsko potępiło niedzielne protesty, zarzucając ich uczestnikom brak poczucia odpowiedzialności. Podobne zachowanie zostanie ukrócone z całą surowością - zapowiedziano.

Dotychczasowy burkiński prezydent Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach u władzy po fali protestów w kraju, które wybuchły w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Około połowy z 17 mln mieszkańców Burkina Faso, dawnej kolonii francuskiej, żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa (tj. na swoje utrzymanie może wydać mniej niż równowartość jednego dolara dziennie). Powszechne jest bezrobocie wśród młodych ludzi oraz analfabetyzm. Według ONZ-owskiego wskaźnika rozwoju społecznego spośród 187 krajów Burkina Faso zajmuje 181. miejsce.

« 1 »

Zobacz także

 • bob
  03.11.2014 14:21
  Pytanie językowe odnośnie tytułu: powinno być "armię rządzenie nie interesuje", czy raczej "armii rządzenie nie interesuje"?
  doceń 0
 • Zibi89
  03.11.2014 20:14
  W dniu dzisiejszym, tj. 3. 11. 2014r. o godz. 20.15 ogłaszam ultimatum skierowane do przedstawicieli administracji państwowej wg trójpodziału władz, samorządowej, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych, żołnierzy Wojska Polskiego, nauczycieli, wykładowców akademickich oraz pracowników Spółek Skarbu Państwa, spółek samorządowych oraz prywatnych spółek medialnych ws. wyrzeczenia się przywilejów władzy, uczestnictwa w życiu publicznym, przeprowadzenia dekomunizacji, zwrotu mienia uzyskanego niesłusznie kosztem Skarbu Państwa i innych osób prawnych oraz przekazania władzy na ręce:

  Mateusza Deca, wybranego z woli Boga i Narodu, ur. 24.04.1989r. w Koszalinie, zam. w Darłowie przy ul. Dygasińskiego 1, studenta/absolwenta studiów I stopnia na Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych w Koszalinie na kierunku europeistyka o specjalności polityka społeczna oraz studiów II stopnia na Instytucie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku stosunki międzynarodowe o specjalności dyplomacja współczesna i osób przeze mnie delegowanych.

  Wszystkie treści przedstawione pod moim imieniem i nazwiskiem na otwartym (ogólnie dostępnym) profilu na portalu społecznościowym „Facebook” w latach 2008-2012 w tym treść mojej pracy licencjackiej pt. Zbrodnia Katyńska jako akt ludobójstwa na inteligencji polskiej i jej wpływ na stosunki polsko-rosyjskie 1940-2010” oraz w komentarzach na stronach internetowych czasopism: „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki”, „Fronda”, „W sieci” oraz redakcji portalu RMF FM itd. pod pseudonimem Zibi89 od 31.11.2013r. uważam za prawdziwe, godne uwagi i realizacji w wewnętrznym, jak i międzynarodowym życiu publicznym dla dobra Narodu Polskiego i całej społeczności międzynarodowej, z wykorzystaniem istniejących struktur międzynarodowych na rzecz wzmacniania respektu w stosunku do polityki soft power w budowaniu zaufania i więzi społecznych oraz między aktorami międzynarodowymi, pozycji Polski w świecie, a przede wszystkim wiernej Chrystusowi Polski oraz silnej chrześcijaństwem i jednością duchową Europy i świata w czym Państwo Polskie oferuje swą pomoc Stolicy Apostolskiej na rzecz sprawiedliwego podziału dóbr w celu likwidacji rozwarstwienia społecznego prowadzącego do sporów i niepokojów społecznych.

  Treść Ultimatum:

  1. Z chwilą ogłoszenia decyzji o przeprowadzeniu dekomunizacji należy niezwłocznie powiadomić o tym opinię publiczną i ogłosić przejście w stan pełniących obowiązki do czasu wyłonienia niekomunistycznego parlamentu i rady gabinetowej oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych w wyborach bezpośrednich.
  2. Uprawnienia zostaną przejęte przez przedstawicieli legalnej władzy z chwilą ogłoszenia decyzji o przeprowadzeniu dekomunizacji. Nastąpi przygotowanie podstaw nowego ustroju z wiodącą rolą Naczelnej Izby Kontroli ściśle współpracującej z Wojskiem Polskim w celu egzekwowania respektu dla prawa przez przedstawicieli władzy.
  3. Należy przeprowadzić zwrot mienia uzyskanego niesłusznie kosztem skarbu państwa i innych osób prawnych przez wszystkich przedstawicieli ustępującej władzy.
  4. Wyrzeczenie się przywilejów przez przedstawicieli przed i po Okrągłym Stole następuje wg obserwowanej mentalności sowieckiej (partyjniactwo, warcholstwo, korupcja, propaganda, bezprawie itd.) w następującej kolejności: Służba Bezpieczeństwa, Wojskowa Służba Wewnętrzna i wszelkie służby aparatu bezpieczeństwa PRL i III RP, policja, wojsko, konfidenci tych służb, administracja państwowa i samorządowa, pracownicy Spółek Skarbu Państwa i spółek samorządowych, nauczyciele szkół państwowych oraz wykładowcy akademiccy.
  5. Ultimatum posiada charakter BEZWARUNKOWY, OSTATECZNY I NIEODWOŁALNY. Należy je wykonać do 10 XI 2014r. Tak aby z dniem 11 XI władza mogła trafić w prawowite ręce.
  6. Po zakończeniu procesu dekomunizacji zostanie przedstawiona do akceptacji w drodze referendum treść nowej Konstytucji.


  Podpisano:
  Mateusz Piotr Jan Dec wizjoner, strateg, prorok
  z woli Bożej: prezes Naczelnej Izby Kontroli, Naczelnik Państwa, Król Kiboli, sługa Chrystusa i sługi sług Bożych Ojca Świętego Papieża Franciszka i Jego Czcigodnych Następców, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej Semper Fidelis

  El Viva Cristo Rey!
  doceń 0
 • Zibi89
  04.11.2014 15:35
  2 pomyłki i dopowiedzenie:

  1. Dołączyłem do społeczności wiara.pl 31.10.2013r.
  2. Nie Naczelnej, lecz Najwyższej Izby Kontroli.

  Jestem synem Zbigniewa i Bożeny z d. Waluch.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama