Nowy numer 2/2021 Archiwum

Grupa Wyszehradzka ws. Ukrainy

Szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej potwierdzają pełne zaangażowanie na rzecz niezależnej, demokratycznej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi czwartkowe oświadczenie ministrów przyjęte podczas spotkania w Bratysławie.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna bierze udział w dwudniowym spotkaniu na Słowacji szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i państw Bałkanów Zachodnich.

Szefowie MSZ Polski, Słowacji, Czech i Węgier wydali wspólne oświadczenie dotyczące wyborów na Ukrainie. Z zadowoleniem przyjęli w nim zwycięstwo sił proeuropejskich w ostatnich wyborach parlamentarnych na Ukrainie i wyrazili nadzieję na intensywną współpracę z nowymi władzami ukraińskimi. "Nadchodzące przedterminowe wybory samorządowe w Donbasie muszą odbyć się w pełnej zgodności z prawem ukraińskim" - podkreślili przy tym szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej (V4).

"Ministrowie V4 potwierdzają swoje pełne zaangażowanie na rzecz niezależnej, demokratycznej, stabilnej, nowoczesnej i dobrze prosperującej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową, której obywatele muszą mieć prawo decydowania o swojej własnej przyszłości. Kraje V4 podtrzymują poparcie dla unijnej polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską" - czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali także dalsze wsparcie dla reform na Ukrainie. "Kraje V4 są gotowe wspomagać parlament i przyszły rząd we wprowadzaniu kompleksowych reform strukturalnych. Efektem takich reform, jak pokazują doświadczenia poszczególnych krajów Grupy, jest transformacja instytucjonalna, gospodarcza i społeczna, prowadząca do stopniowej poprawy warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej" - zaznaczyli ministrowie spraw zagranicznych.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama