Nowy numer 3/2021 Archiwum

Świetna akcja na Wszystkich Świętych

Katolicy na Filipinach rozpoczęli w Internecie kampanię na rzecz większej liczby lokalnych świętych.

- Wobec “rozpadu społecznego” i „braku moralności” konieczne są katolickie wzorce - oświadczył na internetowej stronie Konferencji Biskupów Indonezji Jovi Atanacio, założyciel grupy na Facebooku „Poszukiwany: święty Filipińczyk”. W dniach 15-19 stycznia 2015 roku Filipiny odwiedzi papież Franciszek.

Jovi Atanacio zaapelował do swoich rodaków, aby umieszczali na Facebooku biografie i inne materiały informacyjne o Filipińczykach lub cudzoziemcach związanych z Filipinami, których życie i działalność mogłyby być określone jako święte. Sam Atanacio już w latach 90. XX w. zaczął zbierać informacje o potencjalnych świętych Filipińczykach. Facebookowa grupa "Wanted: Filipino Saints" liczy już 2.092 członków.

Filipiny są największym krajem katolickim Azji. 21 października 2012 roku papież Benedykt XVI kanonizował męczennika Pedro Calungsod. Został zamordowany w 1672 roku w czasie podróży misyjnej wśród ludu Chamorro na wyspach Marianach. Jego kanonizacją Kościół na Filipinach rozpoczął „duchową podróż” ku 500. rocznicy katolicyzmu w tym kraju. Pierwsi misjonarze przybyli na Filipiny w 1521 roku wraz z hiszpańskim odkrywcą Ferdynandem Magellanem.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama