Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nowy tekst Benedykta XVI upubliczniony

Benedykt XVI oświadczył, że dialog z innymi religiami nie zastępuje głoszenia Ewangelii niechrześcijanom.

Jego zdaniem prawdziwą motywacją pracy misyjnej jest dzielenie się radością z poznania Chrystusa. Opinie te znalazły się w przesłaniu, jakie papież senior przekazał na uroczystość nazwania jego imieniem wielkiej auli Papieskiego Uniwersytetu Urbaniańskiego w Rzymie, należącego do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Słowa Benedykta XVI odczytał jego sekretarz, abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego, podczas ceremonii, która odbyła się 21 października.

Jest to jeden z nielicznych upublicznionych tekstów papieża seniora od czasu jego rezygnacji w lutym 2013 r.

Benedykt XVI przypomniał, że zmartwychwstały Pan wezwał Apostołów, a za ich pośrednictwem swych uczniów wszystkich czasów, by zanieśli Jego słowo na krańce Ziemi i czynili wszystkie narody Jego uczniami. Wielu ludzi w Kościele i poza nim pyta jednak: Czy jest to wciąż aktualne? Czy bardziej właściwym nie byłby dziś dialog między religiami, aby wspólnie służyć sprawie pokoju na świecie? Czy dialog może zastąpić misje?

- Wielu uważa dzisiaj, że religie powinny się szanować nawzajem i w dialogu stać się wspólną siłą na rzecz pokoju. Zgodnie z tym sposobem myślenia zazwyczaj przyjmuje się, że różne religie są odmianami jednej i tej samej rzeczywistości. Pytanie o prawdę, które pierwotnie motywowało chrześcijan bardziej niż jakiekolwiek inne, jest tutaj wzięte w nawias. Zakłada się, że autentyczna prawda o Bogu jest w ostatecznym rozrachunku nieosiągalna i że w najlepszym razie to, co niewypowiedziane można przedstawić różnorodnością symboli. Ta rezygnacja z prawdy wydaje się realistyczna i użyteczna dla pokoju między religiami świata. Ale jest zabójcza dla wiary. W istocie bowiem wiara traci swój wiążący charakter i powagę, wszystko jest sprowadzone do zamiennych symboli, zdolnych jedynie z daleka odsyłać do nieosiągalnego misterium boskości - zauważył papież senior.

Podkreślił, że niektóre religie, zwłaszcza „religie plemienne” czekają na spotkanie z Jezusem Chrystusem. Ale „spotkanie zawsze jest wzajemne”, więc także „Chrystus czeka na ich historię, ich mądrość, ich ogląd spraw”. Spotkanie to może również dać nowe życie chrześcijaństwu, które na swych historycznych terenach uległo zmęczeniu.

- Głosimy Jezusa Chrystusa nie po to, aby zdobyć jak najwięcej członków dla naszej wspólnoty, a tym bardziej nie dla władzy. Mówimy o Nim, ponieważ poczuwamy się do obowiązku przekazywania radości, jaka została nam dana - wyjaśnił Benedykt XVI.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • smuten
  24.10.2014 19:25
  Benedykt XVI był wspaniałym papieżem - i wciąż jest wspaniałym teologiem. Szczególnie boli to, jak często ludzie - także ludzie Kościoła i to w katolickich gazetach - dosłownie obrzucają go błotem... Zastanawiam się: co jakiegokolwiek katolika może razić w podobnych słowach?
  doceń 19
 • waldi
  24.10.2014 19:27
  Ależ ten człowiek ma intelekt i ducha. To jest strzał w dziesiątkę. Niesamowite.
  doceń 17
 • Piotr
  24.10.2014 23:09
  Odpowiadam niektórym Komentatorom.
  Różne są dary i charyzmaty, których Bóg hojnie udziela ze swojego bogactwa. Trzeba pamiętać, że Benedykt XVI przed wyborem był wybitnym teologiem, naukowcem i wykładowcą akademickim. Reprezentuje niemiecki styl cechujący się precyzją myśli teologicznej. Z kolei Franciszek koncentruje się głównie na duszpasterstwie, należy też do Towarzystwa Jezusowego, które jest nastawione na działalność duszpasterską. Chce być blisko ludzi i wspólnie z nimi zbliżać się do Chrystusa. Św. Jan Paweł II łączył obie te metody, trzeba wszakże pamiętać, że w chwili wyboru był istotnie młodszy od swoich Następców. Polecam "Evangelii Gaudium"!
 • XYZ
  25.10.2014 10:43
  Benedykt XVI był przez cały swój pontyfikat dziko atakowany w mediach - nie tylko lewicowych. Franciszek jest wychwalany przez media, jest wręcz ulubieńcem mediów lewicowych. To wiele mówi. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że mediom lewicowym zależy na dobru Kościoła.
  doceń 14

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL