Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nowa międzynarodowa platforma dla Nowej Ewangelizacji

Podczas konferencji "Od konserwacji do misji. Wokół Evangelii Gaudium" zaprezentowano projekt Nubes Dei - międzynarodową platformę cyfrową dla Nowej Ewangelizacji.

Ewangelizatorzy chcą w przestrzeni internetu stworzyć miejsce, w którym będzie można nie tylko wymieniać się informacjami, ale także nawiązać kontakt z osobami z całego świata i poprosić o modlitwę.

NubesDei.org - pod takim adresem ewangelizatorzy z całego świata będą mogli wymieniać się informacjami, materiałami formacyjnymi czy poprosić o modlitwę. To pomysł polskich ewangelizatorów, który powstaje w kilku językach i we współpracy międzynarodowej, z aprobatą Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

- Jan Paweł II mówił o tym, że przestrzeń internetu to miejsce, w którym jest niesamowity potencjał dla nowej ewangelizacji - powiedział podczas prezentacji projektu Piotr Sowa z Fundacji Cogito Ergo Credo ("Myślę, więc wierzę"). Jak dodał, trzeba nie tylko ewangelizować ale i krzewić nową ewangelizację, po to, żeby kościół rzeczywiście był misyjny. Chodzi o to, żeby mieć konkretną propozycję dla tych, którzy zostali zewangelizowani.

Jedną z takich propozycji ma być platforma Nubes Dei. - To projekt dla każdego, komu jest bliskie świadectwo i głoszenie Ewangelii, ma pomóc ewangelizatorom z całego świata, żeby głosić w sposób nowoczesny - powiedział Piotr Sowa.

Projekt zakłada także stworzenie społeczności zaangażowanych w ewangelizację ludzi z całego świata, którzy będą mogli inspirować się swoimi działaniami, pisać co robią, kontaktować się ze sobą, ze swoim biskupem a może i z papieżem. - Kiedy człowiek religijny udostępnia na portalach społecznościowych coś, co nie pasuje do tego świata, często jest to usuwane - mówi Piotr Sowa. Jak dodaje, Nubes Dei ma być też multimedialną bazą, z której będzie można swobodnie korzystać, szukając np. filmów, zdjęć, plików dźwiękowych. Takiej bazy często potrzebują np. katecheci. W tym miejscu będzie można takie pliki nie tylko znaleźć, ale też stworzyć z nich swoją prezentację.

Nubes Dei będzie też swoistą "kaplicą internetową", w której będzie można poprosić o modlitwę innych ewangelizatorów. - Będzie to wzajemne wsparcie. Na taką modlitwę będzie można też odpowiedzieć, pisząc np. "Modlimy się za ciebie w Polsce. Chcemy Ci pomóc w stworzeniu wspólnoty" - dodał Piotr Sowa.

Organizatorzy chcą także stworzyć Centrum Doskonalenia Osobowości. Będą mogły do niego przyjechać osoby z całego świata. W centrum będzie na nich czekał chrześcijański psycholog - będzie to pomoc dla tych, którzy czują się wypaleni albo po prostu potrzebują terapii. Powstanie także centrum ewangelizowania przez muzykę.

Fundacja Cogito Ergo Credo kupiła 3 duże budynki w Gubinie, w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tam też jest dom Wspólnoty św. Tymoteusza. Chcą tam stworzyć centrum ewangelizacji z prawdziwego zdarzenia. - To potężny teren - będzie tam centrum ewangelizacyjne, do którego ludzie z całego świata będą mogli przyjechać, aby się uczyć ewangelizacji, będzie tam też kino, studio. Chcemy wesprzeć Kościół w ten sposób - powiedział Piotr Sowa.

Organizatorzy zachęcają to współtworzenia projektu. Międzynarodowa platforma cyfrową dla Nowej Ewangelizacji, która powstaje pod egidą Fundacji Cogito Ergo Credo, będzie działać pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji i Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji.

« 1 »

Zobacz także

  • woj
    21.10.2014 19:39
    Kaplica internetowa, centrum doskonalenia osobowości, czy to ma jeszcze coś wspólnego z Ewangelią, czy już tylko z ewangelizacją? Odnoszę wrażenie, że jedno i drugie ma coraz mniej wspólnego ze sobą, jeśli mowa o tzw. nowej ewangelizacji. Coraz bardziej to wszystko staje się newageowo-protestanckim gadaniem tylko że jeszcze z mniej więcej katolickim słownictwem.
    A poza tym, po co kolejna strona internetowa?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama