– Oprócz ciała drugiej osoby jest jeszcze coś – mówił podczas inauguracji kongresu poświęconego św. Janowi z Dukli Joaquín Navarro-Valls. – Są jej plany, osobiste drogi duchowe.
Celem Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Kongresu Naukowego, zorganizowanego przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, było zwrócenie uwagi różnych środowisk na destrukcyjny proces dehumanizacji i depersonalizacji. – W dobie coraz nowszych technologii medycznych, elektronicznych, IT, coraz częściej sprowadza się człowieka do roli elementu w przestrzeni cyfryzacji życia – podkreślała prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.
– Chcemy przywrócić właściwe, holistyczne podejście do człowieka jako jednostki, podmiotu, a nie przedmiotu. W Kongresie udział wzięli wybitni przedstawiciele nauk medycznych, humanistycznych, społecznych i teologicznych. Wśród nich był m.in. prof. Joaquín Navarro-Valls, który w swojej prelekcji często przywoływał wspomnienia związane z Janem Pawłem II, a także aktor Jerzy Stuhr, który przedstawiając swą historię jako pacjenta, zachęcał chorych do codziennej walki z chorobą i przyjmowania cierpienia ze znakiem krzyża.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się