Nowy numer 2/2021 Archiwum

Maciej Kajzer Mistrzem Polskiej Ortografii

Magister prawa z Bystrej Śląskiej Maciej Kajzer został w niedzielę w Katowicach Mistrzem Ortografii Polskiej i zdobył nagrodę w wysokości 30 tys. zł podczas Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego Dyktando 2014.

"Jestem wzruszony i zaskoczony. Uznałem po wyjściu z sali, że zawaliłem to dyktando, że będą lepsi ode mnie" - powiedział zwycięzca dziennikarzom.

Drugie miejsce i 15 tys. zł zdobył Łukasz Szempliński, a trzeci na podium z nagrodą w wysokości 5 tys. zł był Michał Gniazdowski.

Maciej Kajzer z wykształcenia jest magistrem prawa, choć nie pracuje w tym zawodzie. Dyktando uznał za bardzo zaskakujące. "Było ekstremalnie nieprzewidywalne" - ocenił. W katowickim konkursie startował po raz drugi i starannie się do niego przygotowywał. "Utrwalanie części hasłowej słownika, perfekcyjna znajomość zasad, wyczulone oko, skłonność do konfrontowania poprawności zapisu - trzeba wyrobić w sobie nawyk zaglądania do słownika" - mówił.

Autorem tekstu był zasiadający też w jury prof. Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W ocenie innych jurorów oraz uczestników tekst pt. "Horoskop metalingwistyczny" był niezwykle trudny. "Moim zdaniem to było dyktando trudniejsze niż wszystkie, na pewno niż większość poprzednich" - powiedział PAP przewodniczący jury, honorowy prezes Rady Języka Polskiego prof. Walery Pisarek.

Żadna z 485 osób piszących dyktando dla dorosłych, nie napisała najeżonego trudnościami tekstu bezbłędnie. Pytany o liczbę błędów w tekście zwycięzcy, prof. Pisarek nie odpowiedział wprost. "To sprawa skomplikowana - błąd błędowi nierówny. Są ortograficzne, interpunkcyjne, są wyrazy z dopuszczalną dwojaką pisownią Wziąwszy to wszystko pod uwagę, zrobił ich mniej niż 5" - powiedział PAP.

Dyktando pisała też w niedzielę w Katowicach 51-osobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 16 lat. Zwyciężyła 16-letnia Kornelia Szczygieł z Chrzanowa, uczennica pierwszej klasy o profilu biologiczno-chemicznym w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie.

"To najszczęśliwszy dzień w moim życiu" - powiedziała dziennikarzom. Dyktando pt. "Nasze wspaniałe quasi-wakacje" autorstwa prof. Jerzego Podrackiego z Uniwersytetu Warszawskiego uznała za "bardzo podchwytliwe".

"Wiele pracy włożyłam w przygotowanie do tego konkursu. Ortografia to moja pasja. Startowałam już w konkursach gminnych, powiatowych, mam specjalny zeszyt, analizuję dyktanda" - mówiła.

Kornelia wygrała laptopa. Drugie miejsce i tableta zdobyła Hanna Heller, a trzecie miejsce i również tableta - Marta Kładź.

Narodową klasówkę do tej pory pisało w Katowicach ponad 52 tys. osób. Pierwsze konkursy odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, dwukrotnie - w 2005 i 2006 r. - zorganizowano je w hali Spodka. Zagraniczne edycje odbyły się we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie i Białorusi. Od 1993 r. pisali je również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze.

Organizatorem konkursu jest Urząd Miasta Katowice i Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, współorganizatorami Rada Języka Polskiego przy prezydium PAN oraz Fundacja im. Krystyny Bochenek.

Twórczyni dyktanda, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. (PAP)

lun/ son/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama