Nowy numer 12/2019 Archiwum

Owsiak przegrywa z blogerem w sądzie

Sąd Rejonowy w Złotoryi (Dolnośląskie) uniewinnił w poniedziałek blogera Piotra Wielguckiego z dwóch z trzech zarzutów w procesie karnym o pomówienie, wytoczonym mu przez szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. Jednocześnie sąd odstąpił od wymierzenia kary blogerowi. Używając języka piłkarskiego: szef WOŚP przegrał 2:1.

Wyrok jest nieprawomocny.

Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za 3 zamieszczone w 2013 r. w internecie teksty: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna".

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oskarżył blogera o to, że w tekstach tych pomówił WOŚP i jego samego o przywłaszczenie pieniędzy pozyskiwanych z publicznej zbiórki. W prywatnym akcie oskarżenia zarzucił również blogerowi, że podał nierzetelne informacje o działalności WOŚP, przez co naraził fundację na utratę zaufania publicznego. Według oskarżyciela, bloger znieważył też Owsiaka przez nazwanie go "guru sekt", "romskim maczo", "królem żebraków" czy "hieną cmentarną".

Sąd uniewinnił Wielguckiego (zgodził się na podawanie danych osobowych) z zarzutów dotyczących tekstów "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów". Uznał go winnym znieważenia szefa WOŚP w trzecim z tekstów, w którym bloger nazwał Owsiaka "hieną cmentarną".

"Jerzy Owsiak odpowiedział jednak w środkach masowego przekazu zniewagą wzajemną i dlatego sąd zdecydował o odstąpieniu od kary dla Piotra Wielguckiego" - powiedział sędzia Michał Misiak.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że w jego ocenie fakty, które bloger podawał w swoich publikacjach "nie przekroczyły granicy prawdy". "Oceny zaś tych faktów pozostają poza zainteresowaniem prawa karnego z tytułu zniesławienia, ponieważ są ocenami (). Poszczególne wypowiedzi oskarżonego, z wyjątkiem określenia »hiena cmentarna«, nie przekraczają zasad dopuszczalnej krytyki osób publicznych. () Ich stylistyka nie przekraczała zasad dosadności języka stosowanego przez Jerzego Owsiaka w stosunku do osób o odmiennych niż on poglądach i mieściła się w granicach wolności słowa" - mówił sędzia.

Wielgucki w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że wyrok kończy "hucpę wywołaną przez Jerzego Owsiaka". "Wyrok uważam w 90 proc. za wybitnie sprawiedliwy" - dodał.

Z kolei rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies uznał wyrok za "zaskakujący". "Ten wyrok rzutuje na jakość debaty publicznej w Polce. Wydawało nam się, że jest wymiar sprawiedliwości, który ma stawiać pewne granice i ma w pewien sposób sprawić, że będziemy czuć się bezpiecznie, że nie będzie tak, że każdy, kto ma dostęp do komputera, może założyć bloga i w ramach tego pisać cokolwiek. Prawo broni pod płaszczykiem wolności słowa prawa każdego do pisania wszystkiego o wszystkich w dowolny możliwy sposób" - mówił rzecznik.

Dobies poinformował, że zarząd WOŚP wytoczył blogerowi również proces cywilny. "Zdecydujemy, czy będziemy apelować od tego wyroku, czy skoncentrujemy się na procesie cywilnym" - dodał.

Przeczytaj komentarz: "Gazety" wybiórcza prawda o Owsiaku

« 1 »

Zobacz także

 • Kamil7
  29.09.2014 21:56
  Polecam świetny wykład o Intronizacji
  https://www.youtube.com/watch?v=0eJ7Q9knJjM
  doceń 0
 • Ikar
  29.09.2014 22:04
  Dobre, zwłaszcza stwierdzenie, że sąd powinien stawiać granice wolności słowa! Wszak sam Owsiak głosi "róbta, co chceta". Widać moralność Kalego: jak Kalemu ukraść krowa-to być źle; jak Kali ukraść komuś - to być dobrze.
 • Savonarola
  30.09.2014 02:35
  Dzialalnosc Owsiaka jest sola w oku Kosciola,stad takie radosne,redakcyjne "wypociny". Kosciol zawsze zwalczal konkurencje,a w przypadku Owsiaka sukces jego charytatywnych akcji jest pewnie wyrzutem sumienia dla koscielnych hierarchow,ktorym bardziej zalezy na budowaniu potegi i bogactwa Kosciola niz pomocy ubogim.
  doceń 0
 • tylko prawda jest ciekaw
  01.10.2014 01:14
  Film z ogłoszenia wyroku nagrany przez ekipę Owsiaka!!http://kreciola.tv/video/107562263

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL