Nowy numer 17/2024 Archiwum

Schizofrenia w DNA

Naukowcy odkryli 108 mutacji genów związanych z chorobami psychicznymi.

Ponad 200 instytucji z całego świata prowadziło badania, pod kierunkiem prof. Michaela O'Donovana z Uniwersytetu Cardiff. Wyniki zaprezentowano w magazynie "Nature".

Badacze porównali ze sobą dane genetyczne 37 tys. osób ze schizofrenią i ponad 110 tys. zdrowych. Ma to pomóc w opracowaniu nowych skutecznych terapii.

Naukowcy z University College London (UCL) odkryli, że za przynajmniej część przypadków schizofrenii, choroby dwubiegunowej i alkoholizmu, odpowiada wariant genu GRM3. Swoje wyniki badań opublikowali na łamach magazynu "Psychiatric Genetics".

Terapia schizofrenii nie zmieniła się od lat 70. XX wieku. Opiera się przede wszystkim na lekach, które zmniejszają aktywność dopaminy. Gdy jej aktywność jest zbyt duża dochodzi do komunikacji między częściami mózgu, które normalnie nie mają ze sobą połączenia. Według naukowców to może tłumaczyć, dlaczego chorzy na schizofrenię "słyszą głosy".

Glutaminian to kolejny neuroprzekaźnik, który jest wykorzystywany przez komórki nerwowe. Związek ten odpowiada właśnie za kodowanie genu GMR3. Nowe leki mają regulować ten proces w przypadku mutacji genu, by w ten sposób pomagać chorym.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy