Nowy numer 13/2020 Archiwum

Ekumenizm to nie zdrada Boga - przeciwnie

Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Mt 10,32

Są tacy, dla których ekumenizm jest zdradą Boga. A różnice w rozumieniu Ewangelii są stare jak Ewangelia. To, co powinno nas łączyć, to fundamentalne wyznanie, że Jezus Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem. Niedawno skończył się organizowany w Warszawie Festiwal Nadziei – ekumeniczna, profesjonalna akcja głoszenia Jezusa na wielkim stadionie. Niedawno w naszej katowickiej katedrze słowo do wiernych wygłosił protestancki pastor. Za nami święto Bożego Ciała. W jego obchody obok katolików zaangażowali się też bracia protestanci. Bo tu chodzi o uwielbienie Boga. A uwielbienie Boga to odwrócenie uwagi od własnego JA, od swoich racji i argumentów i skupienie jej na Tym, który jest Fundamentem. Cudowne jest to, że jednoczymy się w Chrystusie i Jego słowie na oczach świata. Przyznawania się w jedności do Jezusa ludzie najbardziej oczekują, by nasze świadectwo było dla nich wiarygodne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • ekumenista
  12.07.2014 12:42
  Prawdziwy ekumenizm to przekazywanie Prawdy, dzielenie się Prawdą, poznawanie Prawdy. Ten tekst mówi nie o ekumenizmie, tylko o irrelewantyzmie religijnym. Bo co z niego wynika - że Chrystus nie ustanowił Świętego Kościoła, że nie należy przystępować do Świętych Sakramentów i nakłaniać do tych innych, że Pan Jezus nie jest rzeczywiście substancjalnie obecny w Najświętszym Sakramencie Ołtarza? Że "sama wiara" może wystarczyć do zbawienia, a człowiek nie potrzebuje dobrych uczynków? Szkoda gadać - wydawałoby się, że takie rozumienie ekumenizmu odeszło już do przeszłości, a tutaj wraca w katolickiej gazecie. Do przedstawicieli innych religii należy odnosić się z należnym szacunkiem, szukać w nich elementów Prawdy, ale jednocześnie kierować ich w kierunku rzeczywistego dobra i mądrości. Zastanówcie się następnym razem przed publikacją tekstu, który nie tylko kłóci się z zasadami wiary katolickiej, ale także ze zdrowym rozsądkiem i podstawami logiki.
  doceń 4
 • Jan Balukiewicz
  12.07.2014 12:43
  Nie rozumiem zupełnie, dlaczego p. Redaktor zachwyca się faktem głoszenia kazania do katolików przez protestanckiego pastora. Czy kapłani, których posłudze powierzona została władza nauczania i przepowiadania Słowa Bożego nie mają nic do powiedzenia? Czuję się w takich momentach, jakby katolicyzm nie miał już nic do "zaoferowania" skoro uciekamy się do słuchania kogoś, kto z definicji nie powinien przemawiać do wiernych. Jest to niewychowawcze - czynienie autorytetem kogoś, kto znajduje się po stronie błędu. I jeszcze jedno - jak tu mówić o jedności w Chrystusie, skoro brak jedności z Jego Kościołem, co więcej brak jedności w komunii eucharystycznej.
  Jak można przejść obojętnie wobec faktu, że protestanci nie przyjmują Pana Jezusa w Komunii Św. że są pozbawieni tak wielkiego daru i Pokarmu na drogę do wieczności. Wskazujmy im właściwą drogę, módlmy się gorliwie o ich powrót do jedności z Kościołem, bo to winien być wyraz naszej chrześcijańskiej miłości, a nie poklepujmy się wzajemnie po plecach.
  "Nic nie jest tak obce ekumenizmowi jak fałszywy irenizm, który przynosi szkodę czystości nauki katolickiej i przyciemnia jej właściwy i pewny sens" DE 11
  doceń 7
 • protestant
  12.07.2014 12:50
  A co, jeśli okaże się, że coś zupełnie innego rozumiemy przez "zjednoczenie w Panu Jezusie"? Chyba o to chodzi w ortodoksji, chyba o to chodzi w zasadach wiary, w naszym świętym Credo, że nie każdy sobie Pana Jezusa na własną rękę wymyśla, ale dostaje pewien depozyt, który pochodzi od Chrystusa i św. Piotra. Oddzielmy prawdziwy ekumenizm - dialog - od fałszywego, mieszania Prawdy z fałszem. Przynależność do Kościoła to nie kwestia gustu i opinii, ale przyjęcia pełni Prawdy i odrzucenia błędów. Autorowi życzę właśnie więcej pokory wobec tego świętego depozytu i wyzbycia się "własnego JA".
  doceń 1
 • Sympatyk.
  13.07.2014 23:06
  Jasne. Jak protestanci wielbili by Boga przez masowe orgie, to też w ramach ekumenicznej jedności by Pan uczestniczył w takich liturgiach? Słyszałem o drodze krzyżowej gdzie ze względu na protestantów wycięto stację ze św Weroniką. Potem sami protestanci twierdzili że dla nich droga krzyżowa to w ogóle coś obcego. Nie mówię żeby truć protestantów wypominkami o tym że Luter to zdrajca kościoła który zniszczył rzeczywistą treść Słowa Bożego, ale każdy świadomy katolik wie że taka jest prawda. Jedyny Kościół do którego przyznaje się Chrystus to nasz! Katolicki + prawosławny + pomniejsze odłamy zatwierdzone przez Rzym. Tylko nasz ma pełnię łask zbawczych a herezje to wytwór ludzkiej pychy. Owocem ekumenicznego klepania się po pleckach przy jednoczesnym ignorowaniu niemożliwych do pogodzenia konfliktów prawdy z kłamstwem jest m in. to że masa "katolików" wierzy w reinkarnację, w to że religie są sobie równe, że Bóg tak, Kościół nie(najczęstsze chyba..) Bez wygłupów proszę. Szanujmy naturalny dar rozumu, nie na darmo dany od Boga. Ekumenizm tak! Św Paweł rozumiał to jako powstrzymanie się od tego co konieczne: nierządu, kazirodztwa itd, nie po to żeby zostało jak jest poza tym, ale by dać ludziom dojść do pełni prawdy o ile chcą. I właśnie- heretycy nie chcą. Bo mają swojo-Lutrowe urojenia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama