Nowy numer 2/2021 Archiwum

Co postanowił Watykan ws. ks. Lemańskiego?

Stolica Apostolska potwierdziła wszystkie decyzje abpa Hosera ws. ks. Lemańskiego. Niebawem otwarty zostanie kościół w Jasienicy.

Stolica Apostolska ustosunkowała się do kolejnych odwołań ks. Lemańskiego ws. jego konfliktu z abp. Hoserem. Watykan potwierdził wszystkie decyzje ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej dotyczące byłego proboszcza z Jasienicy: m. in. odsunięcie go od proboszczowania w Jasienicy oraz nakaz opuszczenia parafii. Decyzja Stolicy Apostolskiej jest nieodwołalna, a ks. Lemański został o niej poinformowany na piśmie.

W przesłanym do kurii warszawsko-praskiej piśmie Watykan przypomina również, że w sytuacji odwoływania się księdza od decyzji swojego biskupa na czas rozpatrzenia odwołania kapłan powinien niezwłocznie podporządkować się decyzjom biskupa w duchu posłuszeństwa.

Ks. Lemański został skierowany przez swojego biskupa na nową placówkę: ma zostać kapelanem w Zakładzie Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Zapadła również niezwykle ważna dla parafian z Jasienicy decyzja ws. ich kościoła zamkniętego po Niedzieli Palmowej ze względu na zamieszki spowodowane przez niektórych zwolenników ks. Lemańskiego. Jako że sytuacja w Jasienicy się uspokoiła, kościół zostanie otwarty 27 lipca, a Mszę Świętą odprawi w nim abp Henryk Hoser. W tym samym dniu dotychczasowy administrator obejmie parafię jako proboszcz.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także