Nowy numer 12/2019 Archiwum

Najcięższa kara dla abp. Wesołowskiego

Watykański sąd pierwszej instancji orzekł karę wydalenia go ze stanu duchownego.

Trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary orzekł wobec byłego nuncjusza w Republice Dominikańskiej abp Józefa Wesołowskiego karne wydalenie ze stanu duchownego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jednocześnie dodano, że obecnie ma on dwa miesiące na złożenie odwołania. Natomiast postępowanie karne w organach Państwa Watykańskiego rozpocznie się, z chwilą kiedy orzeczenie Trybunału Kongregacji Nauki Wiary będzie miało charakter ostateczny.

Wyjaśniono, że dotychczas abp Wesłowski cieszył się względną swobodą poruszania się. Biorąc jednak pod uwagę ogłoszony obecnie wyrok podjęte zostaną wobec byłego nuncjusza środki stosowne do powagi przypadku.

W sprawach karnych abp Józefowi Wesołowskiemu grozi w procesie karnym od 8-20 lat więzienia – tak wynika z opublikowanego 11 lipca ub. roku motu proprio papieża Franciszka nt. jurysdykcji watykańskich organów sądowniczych.

Karanie takich przestępstw przewiduje artykuł 11 opublikowanych tego dnia zmian i uzupełnień w dotychczasowym kodeksie karnym Państwa Watykańskiego. Postanowiono w nim, że każdy, kto utrzymuje osobę w stanie ciągłej uległości, zmuszając ją do świadczenia pracy lub relacji seksualnych, do żebrania czy też świadczeń polegających na wykorzystywaniu, podlega karze pozbawienia wolności od ośmiu do dwudziestu lat.

Wspomniane motu proprio papieża Franciszka przewiduje, że Trybunał Państwa Watykańskiego jest kompetentny w przypadku przestępstw, których dopuścili się m.in. nuncjusze.

Jak wiadomo postępowanie karne wobec abp Wesołowskiego rozpocznie się z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia Trybunału Kongregacji Nauki Wiary.

« 1 »

Zobacz także

 • SPRAWIEDLIWY
  28.06.2014 12:11
  Potępiamy i domagamy się sprawiedliwości w stosunku do przestępstwa i jednocześnie ciężkiego grzechu jakim jest pedofilia.
  Słusznie i jak najbardziej prawidłowo !
  Ale czy z takim samym zaangażowaniem i determinacją domagamy się usunięcia z przestrzeni publicznej(gdziekolwiek by się ona pojawiała) pornografii,przyzwolenia na permisywizm moralny,seksualizację już od najmłodszych lat naszych dzieci??!!
  Przecież nikt nie rodzi się pedofilem,to otoczenie najbliższe go kształtuje.
  Zacznijmy zatem natychmiast,każdy najpierw w swoim otoczeniu przeciwstawiać się i wykorzeniać zło,które sprzyja rodzeniu się zła i grzechu jakim jest pedofilia.
  Niech nas w tym działaniu wspiera Najczystsza Dziewica Maryja patronka dzisiejszego dnia.
  Pozdrawiam serdecznie.
  doceń 11
 • Zwierucho
  29.06.2014 06:28
  Mimo, ze abp Wesolowski jest winny zarzucanych mu czynow(i powinnien byc za nie ukarany) uwazam, ze jest to gra interesow(zrobiono z niego kozla ofiarnego),proces pokazowy, (dla swiata) w samym Watykanie. Przypadek abpa Wesolowskiego wcale nie jest najciezszym.Istnieja znacznie ciezsze przypadki pedofilii w Kosciele i ich sprawcy nigdy nie zostali ukarani.Kto byl w Dominikanie wie,ze istnieje tam tolerowana przez wladze(i samych rodzicow) prostytucja dziecieca.Arcybiskup byl jednym z wielu "klientow".Mowi sie, ze nic by sie nie stalo ale po prostu podpadl tamtejszemu arcybiskupowi(przyjacielowi papieza Franciszka) i poteznemu lobby homoseksualnemu. Dlaczego papiez Franciszek z rowna gorliwoscia nie odsuwa od funkcji kaplanskiej praktykujacego homoseksualiste ks.pralata Ricca, ktory jest odpowiedzialny za Dom sw Marty (gdzie mieszka papiez) i za sprawy finansowe?.Ow pralat zostal zlapany kila lat temu in fraganti wraz z innym homoseksualista w windzie Nuncjatury Apostolskiej w Montevideo(mowily o tym wszystkie tamtejsze media). Doniosl o tym papiezowi Franciszkowi sam eksnuncjusz Janusz Bolonek. Franciszek zatuszowal ten skandal jak i wiele innych, w ktorych uczestniczyli ksieza homoseksualisci. Widac, ze tak jak w swiecie rowniez w Kosciele kierowanym przez Franciszka sa rowni i rowniejsi.
 • Nadzwyczajny Szafarz
  29.06.2014 20:13
  Wydalenie ze stanu kapłańskiego - do tego jeszcze ekskomunika i najwyższy wyrok w procesie cywilnym. To załatwia tylko część problemu ale przecież pan Wesołowski spowiadał i sam przystępował do spowiedzi, wyświęcał - spełniał wszystkie przynależne Mu uprawnienia. Moje pytanie czy wszystkie jego posługi spełniane prze są ważne, przecież żyje on w grzechu i przestępstwie z premedytacją. przecież nie jest to jednorazowy akt ludzkiej słabości jak np. ksiądz wypił i wsiadł za kierownicę, drugi miał chwilę słabości w życiu kapłańskim i miał "skok w bok" z kobietą (choć akurat to jest zgodne z naturą człowieka, nie "skok w bok" ale że mężczyzna i kobieta są razem)Co mam myśleć ja prosty katolik czy tacy "kapłani" nie udzielali mi sakramentów. Czy zaufanie jakie powinniśmy mieć do swoich kapłanów nie zostało zachwiane. Boże daj sił nam chrześcijanom i strzeż nas i nasz Kościół. Hierarchowie Polskiego Kościoła niech nie zapominają kto stanowi rdzeń Kościoła i kto komu ma służyć nich szybko przemyślą temat bo Kościół to my wierni.
 • ON
  01.07.2014 19:21
  Najciezsza kara ? Wolne zarty. Kara to bedzie wtedy jak ten zboczeniec trafi za kratki.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL