Nowy numer 2/2021 Archiwum

Putin chce uchylenia zgody na użycie wojsk

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie - poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rzecznik uzasadnił to dążeniem do "normalizacji i uregulowania sytuacji we wschodnich regionach Ukrainy", a także "rozpoczęciem trójstronnych rozmów na ten temat".

Pieskow przekazał, że Putin przesłał już stosowny wniosek na ręce przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwijenko. Zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Andriej Klimow poinformował, że izba rozpatrzy wniosek prezydenta w środę na plenarnym posiedzeniu.

1 marca Rada Federacji zezwoliła Putinowi na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką zwrócił się prezydent, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

"W związku z nadzwyczajną sytuacją, powstałą na Ukrainie, zagrożeniem życia obywateli Federacji Rosyjskiej, naszych rodaków, składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, stacjonującego zgodnie z międzynarodowym układem na terytorium Ukrainy (Autonomiczna Republika Krymu), na podstawie punktu +g+ części 1. artykułu 102. Konstytucji Federacji Rosyjskiej przedkładam Radzie Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej wniosek o użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy do czasu normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju" - napisał wówczas Putin w swym wniosku.

Sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin oświadczył wtedy, że udzielenie zgody na użycie rosyjskich wojsk na Ukrainie nie musi oznaczać, że nastąpi to w najbliższym czasie. "Prezydent ma wolną rękę, jeśli sytuacja będzie się nadal pogarszać" - powiedział.

W poniedziałek, w obecności wysłanniczki OBWE Heidi Tagliavini i ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa, w Doniecku odbyło się spotkanie przedstawiciela władz Ukrainy, byłego prezydenta tego kraju Leonida Kuczmy z reprezentantami dwóch zbuntowanych regionów na wschodzie Ukrainy - tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL). Po spotkaniu ogłoszono, że liderzy separatystów zgodzili się na przestrzeganie zawieszenia broni w walkach z siłami rządowymi do 27 czerwca.

O cofnięcie uchwały Rady Federacji o użyciu wojsk na Ukrainie do Rosji wielokrotnie apelowali przywódcy krajów zachodnich. Kreml ogłosił decyzję Putina w tej sprawie tuż przed odlotem prezydenta do Austrii, gdzie będzie on konferować z przywódcami tego kraju - prezydentem Heinzem Fischerem i kanclerzem Wernerem Faymannem, a także spotka się z rotacyjnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama