Nowy numer 2/2021 Archiwum

UPJPII znosi opłaty za drugi kierunek

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zniósł opłaty za drugi i następne kierunki studiów. UPJPII podjął taką decyzję jako pierwsza uczelnia w Krakowie i trzecia w Polsce.

- Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która zdecydowała się na zaniechanie pobierania opłaty za drugi lub kolejny kierunek, gdyż chcemy, aby młodzi ludzie nie musieli rezygnować ze studiowania u nas ze względów finansowych – powiedziała KAI Monika Wiertek, rzeczniczka UPJPII w Krakowie. – Ze względu na naszą specyfikę zawsze byliśmy uniwersytetem otwartym na ludzi i wczorajsza uchwała Senatu tego dowodzi – dodała.

Senat uczelni 16 czerwca 2014 r. podjął uchwałę, na podstawie której Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie znosi opłaty za drugi i następne kierunki studiów. Od roku akademickiego 2014/2015 można będzie na tej uczelni bezpłatnie studiować więcej niż jeden kierunek studiów.

Jak informuje Monika Wiertek, do tej pory opłata za drugi i każdy kolejny kierunek studiów podjęty na UPJPII wynosiła 450 zł, przy czym nikt jej jeszcze nie wniósł. Wynika to z faktu, że rektor uczelni zdecydował o zwolnieniu z płatności 10 proc. najlepszych studentów na roku, w związku z czym opłata za pierwszy rok miała być pobrana od osób, które się w tym limicie nie zmieściły, po zakończeniu roku akademickiego 2013/2014.

Decyzja Senatu UPJPII wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który 5 czerwca uznał przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów za niezgodne z Konstytucją. Według Trybunału studia stacjonarne należą do zakresu podstawowej działalności publicznych szkół wyższych i powinny być bezpłatne.

UPJPII podjął taką decyzję jako pierwsza uczelnia w Krakowie i trzecia w Polsce. Wcześniej o rezygnacji z pobierania opłat za drugi kierunek studiów zdecydowały Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Szczeciński. W najbliższym czasie decyzje w tej sprawie podejmą także dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie prowadzi studia na kierunkach: teologia, filozofia, historia, historia sztuki, muzyka kościelna, ochrona dóbr kultury, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, praca socjalna, nauki o rodzinie. W roku akademickim 2014/2015 uruchomi cztery nowe kierunki studiów licencjackich: turystyka historyczna i religijna, studia historyczno-społeczne oraz archiwistyka i zarządzanie dokumentacją.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama