Nowy numer 3/2021 Archiwum

Maria noblistka patrzy na Wisłę

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i François Hollande odsłonili 4 czerwca na Nowym Mieście pomnik Marii Skłodowskiej-Curie.

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i François Hollande odsłonili 4 czerwca na Nowym Mieście pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. To dar Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i francuskiego Narodowego Orderu Zasługi dla mieszkańców Warszawy i symbol przyjaźni polsko-francuskiej.

Rzeźba przedstawiająca dwukrotną noblistkę stanęła 200 metrów od ul. Freta 16, czyli miejsca jej urodzenia, w pobliżu gotyckiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nad wiślaną skarpą u wylotu ul. Kościelnej. Rzeźba dłuta Bronisława Krzysztofa "spogląda" na Wisłę, skarpę i praski brzeg. W ręku trzyma symbol graficzny polonu.

To kolejny pomnik polskiej noblistki w Warszawie. W 1935 roku odsłonięto pomnik noblistki przed Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Instytut Radowy).

Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nobla dwukrotnie, a także jedynym uczonym, któremu przyznano Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze