Nowy numer 21/2018 Archiwum

Kanonizacja to nie nominacja na świętego

Kanonizacja to nie jest nominacja na świętego. To jest tylko urzędowe potwierdzenie tego, że całe życie danego człowieka było święte, zgodne z przykazaniami Bożymi i cnotami teologicznymi – mówił abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski podkreślił, że Ojciec Święty Jan Paweł II wyróżniał się praktykowaniem cnót teologicznych oraz wysoką kulturą, opartą na personalizmie chrześcijańskim. „To co mówił znajdowało u niego odbicie w codziennym życiu. Jego świętość była autentyczna” - zaznaczył.

Zauważył, że kanonizacja ma wielkie znaczenie dla całego świata, on sam jednak nie potrzebuje żadnych dowodów na świętość Jana Pawła II. „Jest potwierdzeniem tego, czego byłem świadkiem. Jego świętość widziałem na co dzień i o tym byłem przekonany. Nie potrzebuję na to żadnych dowodów” – stwierdził abp Kowalczyk. Podkreślił, że podczas procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego był powołany na świadka i to osobiście potwierdził.

Prymas Polski zauważył, że niedzielne uroczystości będą miały ogromnie ważne znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń, dla historii. Zaznaczył, że wszyscy Polacy powinni się z tego cieszyć, niezależnie czy jest są agnostykami, czy gorącymi katolikami. „Nie zdarzył nam się w historii człowiek, który w swojej dziedzinie stał się zadziwieniem dla całego świata i poruszył tak wielu ludzi, nie tylko wierzących” – podkreślił prymas.

Wyraził nadzieję, że to, co będziemy jutro przeżywać, zjednoczy nas, Polaków i „zachęci do zrobienia rachunku sumienia, czy to co robimy od pewnego czasu jest rzeczywiście w duchu Jana Pawła II i jego nauczania”.

« 1 »

Zobacz także

 • marta
  26.04.2014 13:20
  Kto kiedykolwiek spotkał Jana Pawła II, czy nawet widział go tylko w telewizji, nie ma żadnych wątpliwości, że był to święty człowiek. Cieszmy się z tego, że Kościół to potwierdza! Święty Janie Pawle II, jesteś Wielki...
  doceń 0
 • moja refleksja
  26.04.2014 13:24
  Lepiej aby „Cappino” nie wypowiadał się.
  doceń 0
 • vanitas
  26.04.2014 17:22
  Kanonizacja to nie jest nominacja na świętego. To jest tylko urzędowe potwierdzenie tego, że całe życie danego człowieka było święte, zgodne z przykazaniami Bożymi i cnotami teologicznymi – mówił abp Józef Kowalczyk.
  ++++++++
  TO mówi biskup mojego Kościoła???
  Św Dyzma (łotr z krzyża)
  Św Piotr apostoł (zaparł się Chrystusa)
  Św Augustyn (heretyk, żył w konkubinacie)
  Tyle z pamięci, więcej tu:
  http://gosc.pl/doc/805695.Swieci-grzesznicy

  "Całe życie danego człowieka było święte"...
 • Savonarola
  27.04.2014 02:58
  To co swiete w oczach czlowieka,niekoniecznie musi byc swiete w oczach Boga.Kiedy powroci Jezus,bedzie On sadzil zywych i umarlych,takze Karola Wojtyle i osad Jezusa bedzie sprawiedliwy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama