Nowy numer 25/2018 Archiwum

NATO nie potwierdza, że Rosja wycofuje wojska

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył we wtorek, że nie może potwierdzić, iż Rosja wycofuje swoje wojska znad granicy z Ukrainą. Dodał, że Rosja podważyła zasady partnerstwa z Sojuszem Północnoatlantyckim.

"Niestety, nie mogę potwierdzić, że Rosja wycofuje swoje wojska. Nie widzimy tego" - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów dyplomacji państw NATO.

Dodał, że Rosja podważyła zasady, na których opierało się jej partnerstwo z NATO i w rezultacie nie może być dłużej "business as usual" (współpracy, jakby nic się nie stało).

W poniedziałek wieczorem rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert powiedział, że w rozmowie telefonicznej Putin zapewnił Merkel, że wydał rozkaz wycofania znad granicy z Ukrainą części skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało ze swej strony o wycofaniu batalionu zmechanizowanego z z poligonu w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą.

Strona ukraińska podała w poniedziałek, że liczebność rosyjskich wojsk nieco się zmniejszyła, ale zastrzegła, że może to wynikać z rotacji wojsk.

W zeszłym tygodniu ukraińska Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oceniała liczbę wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą na ok. 100 tys. żołnierzy. Amerykański wywiad - jak podał w poniedziałek "New York Times" - szacował te siły na ponad 40 tys. ludzi.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama