GN 24/2018 Archiwum

Tymoszenko: Kreml rozumie tylko język siły

Zachód nie może stać się partnerem prezydenta Rosji Władimira Putina w zbrodniach popełnianych w stosunku do Ukrainy i wobec międzynarodowego ładu światowego - mówi była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w wywiadzie dla wtorkowego "Financial Timesa".

Jej zdaniem Putin cofa świat w epokę imperiów.

"Wszystko, co dzieje się teraz na Krymie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej nie jest problemem Ukrainy. Jest to problem zniszczenia stabilności geopolitycznej, uznanego powszechnie ładu światowego. Moim zdaniem zaczyna dominować agresywny paradygmat rozwoju świata. Putin wykorzystuje fakt, że potęgi światowe nie są gotowe do tej rywalizacji" - uważa Tymoszenko.

W ocenie Tymoszenko pokojowe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego powinno zakładać "bardzo ostre sankcje finansowe przeciwko reżimowi Putina". Jednocześnie świat powinien dostarczyć Ukrainie pomoc wojskową, która byłaby "nie środkiem do prowadzenia wojny, lecz czynnikiem stabilności i powstrzymywania". Zdaniem byłej premier "tylko najwyższa zdolność do walki sił ukraińskich oraz ostre sankcje zatrzymają Putina".

Odpiera ona argumenty, że Ukraina powinna pogodzić się z utratą Krymu. "Chcę, by liderzy zachodni zrozumieli, że razem z utratą Krymu tracimy coś znacznie większego i ważniejszego. Tracimy przewagę wartości, które ustanowił Zachód i strategię budowy pokojowego świata. Putin wciąga Zachód z powrotem w rywalizację i budowę imperiów" - mówi Tymoszenko. Przekonuje, że swymi działaniami prezydent Rosji "udowadnia, iż międzynarodowe instytucje nie działają, nie działa prawo międzynarodowe, porozumienia i nawet - co jest najgroźniejsze - gwarancje".

"Należy go natychmiast zatrzymać" - mówi o Putinie Tymoszenko. "Jestem pewna, że jeśli nie zostanie powstrzymany, posunie się tak daleko, jak tylko zdoła. Kreml rozumie tylko język siły" - dodaje. Zauważa, że mimo wszelkich zabiegów o dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu Rosja jednak zajęła Krym i nie wycofała wojsk znad granicy z Ukrainą. "Fakty nie przemawiają na korzyść dyplomatycznego rozwiązania" - mówi była premier.

Wyraża ona kategoryczny sprzeciw wobec "federalizacji Ukrainy według rosyjskiego scenariusza za milczącym przyzwoleniem Zachodu". "Zachód nie może stać się partnerem Putina w jego przestępstwach wobec Ukrainy i międzynarodowego ładu światowego" - apeluje.

Tymoszenko została w poniedziałek zarejstrowana jako kandydatka w wyznaczonych na 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie.

 

 

« 1 »

Zobacz także

 • jazmig
  01.04.2014 13:37
  Przestańmy się wreszcie upajać "polityką jagiellońską" i zacznijmy traktować Ukrainą tak, jak na to ona zasługuje.

  Ukraina nie jest warta wojny. Jest to państwo o wielkich możliwościach, marnowanych przez jego polityków i oligarchów.

  Ostatnie wydarzenia są kolejną powtórką tego, co tam już było. Zachód niepotrzebnie się do tego wmieszał i narobił bałaganu, bo i tak nadal rządzą oligarchowie, tyle że inni, niż poprzednio.

  Tymoszenko jest złodziejką i łapowniczką. Zrobiła miliardy na handlu gazem w okresie, gdy jej firma była obowiązkowym pośrednikiem w handlu tym surowcem. Jako premier podpisała z Rosją niekorzystną umowę, ale nie za darmo. To było przyczyną jej uwięzienia wyrokiem sądu.

  Teraz znowu przebiera nogami, aby dorwać się do władzy i nadal kraść.
  doceń 0
 • Tomek
  01.04.2014 14:09
  Zgodnie z tym tokiem rozumowania również Polska "nie jest warta wojny. Jest to państwo o wielkich możliwościach, marnowanych przez jego polityków i oligarchów." Panie jazmig, nie masz pan krztyny przyzwoitości? Zachód ma swoje winy, ale z pewnością nie użył czołgów, żeby bronić swoich interesów na Ukrainie. Dodaj pan jeszcze, po kim został odziedziczony złodziejski sposób rządów. Kto jest zainteresowany skłóceniem grup społecznych, podważaniem sensu istnienia wspólnoty narodowej, kto jest zainteresowany destabilizacją polityczną i gospodarczą? Niestety pański komentarz w te interesy świetnie się wpisuje.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama